more_horiz
Gospodarka

Dzisiaj Dzień Poczty Polskiej. Spółka zapowiada największe w historii inwestycje

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 09:48
- Rozwój Poczty Polskiej przyniesie korzyści nie tylko spółce, ale przede wszystkim polskim obywatelom i przedsiębiorstwom. Aby skutecznie rywalizować na konkurencyjnym rynku kurierskim, Poczta musi zainwestować w rozwiązania technologiczne, które w najbliższej perspektywie zapewnią spółce pozycję lidera na tym rynku - powiedział wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka. Z okazji Dnia Poczty Polskiej sprawdzamy, co słychać na Poczcie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Grand Warszawski

Poczta Polska zatrudnia ok. 80 tys. pracowników. Spółka jest jednym narodowym operatorem pocztowym o największej w kraju sieci obejmującej 7600 placówek, filii i agencji pocztowych. Wraz z partnerami, spółka udostępnia ponad 16 tys. punktów odbioru przesyłek w ramach sieci ''Odbiór w Punkcie''.

Poczta - zgodnie z obraną strategią - planuje zwiększyć swój udział na rynku KEP (przesyłki kurierskie, ekspresowe, paczkowe), wpisując się w trend wzrostowy w e-commerce. Jak wskazano, jednym z kluczowych jej obszarów rozwoju są inwestycje w automatyczny park maszynowy, a polski rynek jest perspektywiczny.

Źródło: Poczta Polska Źródło: Poczta Polska

Inwestycje w przyszłość

Na ok. 158 mln zł opiewa umowa Poczty Polskiej dot. zakupu trzech sorterów do automatycznego sortowania przesyłek kurierskich, ekspresowych i paczkowych. To największa jednorazowa inwestycja w automatyzację procesów logistycznych od początku historii firmy. Wraz z inwestycjami towarzyszącymi, spółka przeznaczy na nią ponad 200 mln zł.Prezes Poczty Polskiej Tomasz Zdzikot podkreślił, że spółka przeprowadza największą w dotychczasowej historii inwestycję w automatyzację procesów logistycznych.

- Ten i kolejne nakłady inwestycyjne, realizowane w perspektywie trzech najbliższych lat, są konieczne dla stabilnego rozwoju spółki. Poziom inwestycji w relacji do przychodów przekroczy dotychczasowe średnie dla innych operatorów pocztowych i w latach 2021–2023 wyniesie ok. 5,8 proc., przewyższy także dotychczasowe nakłady ponoszone przez Pocztę. W 2019 r. było to tylko 1,2 proc., zaś w 2020 r. już 3,4 proc., to pokazuje strategiczne przyspieszenie Poczty - powiedział Zdzikot.

Poczta podała, że zakupione sortery "będą najnowocześniejszymi, w pełni zautomatyzowanymi maszynami do opracowywania przesyłek w Polsce".

"Zastosowana technologia pozwala na automatyczny odczyt nie tylko zestandaryzowanych etykiet adresowych, ale także przesyłek międzynarodowych, które często mają niestandardowy układ danych adresowych. To urządzenia szyte na miarę, dostosowane do potrzeb użytkowych spółki i wielkości poszczególnych sortowni" - tłumaczy Poczta.

Źródło: Poczta Polska Źródło: Poczta Polska

Wyjaśniono, że zastosowane w nich innowacyjne rozwiązania pozwolą na uniwersalizm i obsługę różnej wielkości przesyłek. Jak podała Poczta, pierwsza maszyna zostanie oddana do użytku w 2022 r. w sortowni wrocławskiej - obsługującej przesyłki przychodzące i wychodzące w ramach obszaru Dolnego Śląska. Sorter będzie rozdzielał przesyłki do poziomu punktów oddawczych i rejonów doręczeń dzięki 190 ześlizgom.

W 2023 r. kolejne nowe sortery rozpoczną pracę w sortowni w Lisim Ogonie pod Bydgoszczą (odpowiedzialnej za obsługę województwa kujawsko-pomorskiego) i sortowni w Lublinie (opracowującej przesyłki ze wschodniej części kraju, a także paczki transportowane koleją z Chin do Polski).

- Nowe maszyny będą opracowywać nie tylko przesyłki KEP z własnego obszaru koncentracji, ale również staną się wsparciem pozostałych jednostek logistycznych Poczty Polskiej. Nowy sprzęt zostanie zintegrowany z systemem śledzenia przesyłek - wyjaśniono.

Czytaj takżę:
EN_poczta11200pap.jpg
Poczta Polska przywraca obsługę przesyłek zagranicznych do kolejnych krajów

Poczta poinformowała, że w ciągu najbliższych trzech lat wyda 1,2 mld złotych, z czego w bieżącym roku ok. 400 mln zł. Inwestycje będą finansowane zarówno ze środków własnych, jak i kredytów oraz leasingu. "Lwia część środków zostanie przeznaczona na rozwój logistyki i cyfryzacji" - przekazano.

Automaty paczkowe

Z danych Poczty wynika, że w pierwszym półroczu br. ponad 20 proc. przesyłek z zakupami internetowymi klientów Poczty było odbieranych w punktach odbioru. Pocztowcy przewidują, że w przyszłym roku udział przesyłek odbieranych w punktach i automatach paczkowych wzrośnie do 30 proc. "Warto dodać, że 35 proc. całej sieci punktów odbioru zlokalizowanych jest w małych miastach o liczebności poniżej 20 tys. mieszkańców (ok. 17 proc.) oraz na obszarach wiejskich (ok. 18 proc.)" - podała Poczta.

Oprócz dołączania nowych punktów partnerskich spółka pracuje też nad rozbudową sieci własnych, zewnętrznych automatów paczkowych do odbioru i nadawania przesyłek. Do końca 2022 roku planuje udostępnić klientom 2 tys. takich automatów.

"Poszukując najlepszych rozwiązań dla klientów, z perspektywy komfortu i wygody odbioru przesyłek, Poczta Polska S.A. zaprasza do zgłaszania miejsc – lokalizacji na ustawienie automatów do odbioru i nadawania paczek. Zapraszamy do współpracy spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe, deweloperów, samorządy lokalne oraz właścicieli nieruchomości, posiadających miejsce do instalacji automatu paczkowego na terenie osiedli mieszkaniowych, w pobliżu rozwiniętej zabudowy komercyjnej lub mieszkalnej, centrów komunikacyjno-przesiadkowych, pasaży handlowych" - podała firma.

Źródło: Poczta Polska Źródło: Poczta Polska

Lokalizacja kluczem do sukcesu

Wiceprezes Poczty Polskiej Andrzej Bodziony powiedział, że nierentownych jest 70 procent placówek pocztowych, natomiast większość z rentownych zlokalizowana jest w centrach handlowych. W całym kraju jest 7 600 placówek pocztowych.

Jak mówił Andrzej Bodziony, klienci chętnie korzystają z usług pocztowych przy okazji zakupów w sklepach wielkopowierzchniowych, dlatego spółka stawia na rozwój sieci swoich placówek w dużych miastach w popularnych lokalizacjach.

Źródło: Poczta Polska Źródło: Poczta Polska

PolskieRadio24.pl/ PAP/ Poczta Polska/ mib