Wsparcie dla rolników. Zobacz, jakie nabory prowadzi ARiMR na jesieni
W Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa trwają jesienne nabory wniosków o wsparcie dla rolników.
2021-10-20, 08:51
Posłuchaj
Pierwszy z nich dot. wsparcia "Inwestycji zapobiegających zniszczeniu potencjału produkcji rolnej". O pomoc mogą ubiegać się dwie grupy rolników, a dokumenty można składać do 26 listopada - przypomina Halina Szymańska, prezes Agencji. Jak wyjaśnia, pierwsza grupa to rolnicy, którzy zajmują się hodowlą świń i mają ich co najmniej 50 sztuk - mogą oni otrzymać środki na zabezpieczenie gospodarstwa przed ASF. Druga grupa to spółki wodne, w których co najmniej 50 procent składu stanowią rolnicy. W obu przypadkach refundowanych jest 80 procent kosztów kwalifikowanych.
Powiązany Artykuł
Producenci jabłek w trudnej sytuacji: niskie ceny skupu, nie pomaga mały eksport
Wsparcie na odbudowę i rozwój
Kolejnym naborem jest wsparcie na "Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej. Tutaj wnioski można składać do 31 grudnia. Halina Szymańska mówi, że pierwsza grupa, do której kierowane jest to działanie, to rolnicy, którzy musieli zlikwidować swoje stada w związku z ASF. Druga grupa to rolnicy, którzy ucierpieli w wyniku klęsk żywiołowych. Maksymalna wysokość pomocy w ramach tego działania to 300 tysięcy złotych.
Natomiast od 20 października do 30 listopada będzie można składać wnioski o wsparcie na "Tworzenie grup i organizacji producentów rolnych". Prezes ARiMR mówi, że dofinansowanie wynosi 10 procent wartości produkcji netto w pierwszym roku, potem malejące o 1 p.p. rocznie, do 6 procent w piątym roku. Kwota roczna wypłaty nie może przekroczyć 100 tys. euro.
Agencja ma również propozycję pomocy dla przetwórców. Chodzi o "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój". O pomoc będzie można się ubiegać od 31 października do 29 listopada, a skierowana jest do dwóch grup beneficjentów. Pierwsza grupa to przetwórcy, zajmujący się produkcją pasz bez GMO. Druga grupa to przedsiębiorcy zajmujący się przetwórstwem i sprzedażą ziół.
W przypadku gdy o pomoc stara się przedsiębiorstwo będące związkiem grup producentów rolnych lub zrzeszeniem organizacji producentów kwota maksymalnego wsparcia to 15 mln zł. Refundacji podlega 50 procent kosztów kwalifikowanych.
Pomoc w ramach wszystkich jesiennych działań finansowana jest z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Wnioski można składać w oddziałach regionalnych ARiMR.
PolskieRadio24.pl, Program 1 Polskiego Radia, Tomasz Matusiak, md
REKLAMA