Zatrudnianie "na czarno" na celowniku Ministerstwa Finansów. Nowe przepisy uderzą w nieuczciwych pracodawców
Straty budżetu, NFZ, ZUS i samorządów z tytułu pracy na czarno czy szarej strefy sięgają rocznie ok. 17 mld zł. To skala porównywalna z luką VAT lub CIT. Ministerstwo Finansów zapowiada wprowadzenie rozwiązań, mających pomóc w walce z zatrudnieniem na czarno czy płaceniem części wynagrodzenia "pod stołem". Resort finansów przedstawił rozwiązania, które mają obowiązywać od początku przyszłego roku.
2021-11-22, 16:53
- Ważnym zadaniem pakietu podatkowego Polskiego Ładu jest ograniczenie szarej strefy, co ma na celu ochronę uczciwych pracodawców, ale ma także znaczenie pod względem opieki nad pracownikami, zwłaszcza tymi najmniej zarabiającymi, którzy nie mają silnej pozycji w rozmowach z pracodawcami - powiedział wiceminister finansów Jan Sarnowski.
Pracodawca poniesie dodatkową karę
Jan Sarnowski przypomniał, że od 1 stycznia 2022 r. ulegają zmianie przepisy związane z karaniem pracodawców zatrudniających pracowników na czarno lub wypłacających część wynagrodzeń "pod stołem". Zgodnie z nowymi regulacjami, od początku przyszłego roku to pracodawca będzie musiał zapłacić podatki i składki w sytuacji, kiedy zostanie potwierdzone, że zatrudnia pracowników na czarno lub część wynagrodzenia wypłaca poza oficjalną ewidencją (wcześniej taki obowiązek spoczywał na pracownikach).
Pracodawca poniesie także dodatkową karę, bo za każdy wykazany miesiąc zatrudniania pracownika na czarno będzie mu do przychodu doliczana kwota w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.
- Około 6 proc. wynagrodzeń w Polsce jest wypłacana poza systemem. Ten problem dotyczy zwłaszcza najmniejszych firm, gdzie bez rejestracji wypłacanych może być nawet 27 proc. wynagrodzeń. Jeszcze większy problem stanowi wypłacanie "pod stołem" części wynagrodzenia - to może dotyczyć już 12 proc. zatrudnionych, czyli aż 1,5 mln pracowników. Ten problem również jest najczęstszy w przypadku mikrofirm, może dotyczyć aż 31 proc. z nich - podkreślił wiceszef resortu finansów.
REKLAMA
Posłuchaj
Dodał, że pracodawcy, którzy stosują tę praktykę, mają obecnie czas na zawarcie legalnej umowy z pracownikami zatrudnionymi na czarno lub zakończenie praktyk związanych z wypłatą części wynagrodzeń poza ewidencją.
To skala porównywalna z luką VAT lub CIT
Wiceminister wyjaśnił, że po zmianie przepisów konsekwencje ujawnienia nielegalnych praktyk na rynku pracy zostaną przeniesione z pracownika na pracodawcę. Dodał, że dla pracodawców chcących zalegalizować zatrudnienie pracowników zostanie przygotowana abolicja.
Posłuchaj
- Straty budżetu, NFZ, ZUS i samorządów z tytułu pracy na czarno czy szarej strefy to ok. 17 mld zł. To skala porównywalna z luką VAT lub CIT - powiedział.
REKLAMA
Posłuchaj
Kwestia niepłacenia składek przez pracodawców lub zaniżania wynagrodzeń ma także - jak zwróciła uwagę w trakcie konferencji prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska - wpływ na wysokość emerytur. Podkreśliła, że nielegalne zatrudnienie i płacenie "pod stołem" odbija się negatywnie na bezpieczeństwie socjalnym pracowników.
PR1, Justyna Golonko, PR24.pl, PAP, DoS
REKLAMA