Prognozy dla rynków surowcowych na 2022 rok. Może być trochę taniej

2021-12-23, 06:55

Prognozy dla rynków surowcowych na 2022 rok. Może być trochę taniej
Znany inwestor szykuje się na spadki cen na rynkach.Foto: Shutterstock/whiteMocca

2021 rok był gorącym okresem dla rynków surowcowych. Sprawdzamy, jak analitycy rynkowi zapatrują się na ceny głównych surowców w nadchodzącym roku. 

Sektor metalurgiczny będzie nadal w obliczu wyzwań związanych z COVID-19 do końca 2022 roku. Według najnowszego raportu S&P Global Market Intelligence "Metals and Mining Outlook 2022" wydatki konsumentów, rządowe wysiłki stymulacyjne i przyspieszenie transformacji energetycznej będą nadal napędzać popyt i ceny.

Opublikowany przez zespół S&P Global Market Intelligence ds. badań nad metalami i górnictwem raport podkreśla wzrost popytu jako czynnik wpływający na wzrost cen wielu metali w perspektywie średnioterminowej. Podczas gdy ceny mogą być umiarkowane w 2022 r. w miarę ustępowania problemów związanych z podażą, rosnący popyt - ze względu na czynniki takie jak rozwój sektora pojazdów elektrycznych i transformacja energetyczna - powinien przygotować pole dla historycznie ponadprzeciętnych cen do 2025 r.

- Przewidujemy, że w 2022 r. ceny metali spadną umiarkowanie z obecnych maksimów, jednak średnioterminowe ograniczenia podaży stwarzają warunki do osiągnięcia historycznie ponadprzeciętnych cen do 2025 r. - głównie ze względu na rosnący popyt na materiały wykorzystywane w przyspieszającym globalnym procesie transformacji energetycznej - powiedział Mark Ferguson, dyrektor ds. badań w zespole ds. badań metali i górnictwa w S&P Global Market Intelligence.

Złoto

Analitycy Société Générale podnieśli swoją prognozę ceny złota w I kwartale 2022 r. do 1950 USD, ale w dalszej części roku spodziewają się spadku do 1700 USD w IV kwartale 2022 r.

W artykule opublikowanym w branżowym magazynie Institutional Money główny analityk Seasonax Dimitri Speck zwraca uwagę na sezonowy wzrost ceny złota od listopada do lutego, ale widzi też pozytywne sygnały dla dalszego rozwoju cen w 2022 roku.

Według amerykańskiego portalu metali szlachetnych Kitco, Mike McGlone, starszy analityk surowców w Bloomberg Intelligence, również widzi potencjał wzrostu ceny złota daleko poza komponentem sezonowym. Cytowany przez Kitco News w listopadzie 2021 roku, przewiduje on, że w 2022 roku złoto "skradnie show" w przemysłowych metalach szlachetnych, takich jak srebro i metale przemysłowe.

Analityk Goldman-Sachs Damien Courvalin doszedł do podobnych wniosków i widzi złoto na poziomie 2 000 USD w I kwartale 2022 roku, a dalszy rozwój ceny zależy od inflacji w USA.

Paliwa

"Analitycy oczekują, że globalny popyt na ropę naftową przewyższy globalną produkcję ropy naftowej szósty kwartał z rzędu, zanim podaż i popyt znajdą względną równowagę w pierwszym kwartale 2022 r., co prawdopodobnie spowoduje ograniczoną presję na wzrost cen w najbliższych miesiącach" - podała amerykańska agencja ds. informacji energetycznej 7 grudnia w najnowszym raporcie "Short-Term Energy Outlook".

"W sytuacji, gdy popyt przewyższa podaż od III kw. 2020 r., globalny spadek zapasów ropy naftowej wynosił średnio 1,7 mln baryłek dziennie, przyczyniając się do wzrostu cen ropy naftowej" - podała EIA. Agencja spodziewa się jednak, że w IV kw. 2021 r. spadek zapasów zwolni do 900 tys. b/d, a globalne zapasy ropy będą rosły przez większą część 2022 r., ponieważ prognozują się, że w tym okresie produkcja będzie rosła szybciej niż globalny popyt.

Agencja dodała, że "wzrost produkcji z OPEC+, z USA i z innych krajów spoza OPEC przewyższy spowolniony wzrost globalnej konsumpcji ropy, zwłaszcza w świetle ponownych obaw o nowe warianty COVID-19".

Agencja obniżyła swoje szacunki ceny spot ropy Brent na 2022 r. do 70,05 USD za baryłkę i WTI 66,42 USD za baryłkę. EIA ostrzega, że odmiana omikron koronawirusa dodaje dużo niepewności do prognoz przyszłej konsumpcji energii na świecie.

Czytaj także:

Europejskie kraje odnotowują podwyższoną inflację. Oznaki spirali płacowo-cenowej

PolskieRadio24.pl/ S&PGlobal/ mib

Polecane

Wróć do strony głównej