more_horiz
Gospodarka

Inwestycje zagraniczne w Polsce nabierają tempa. Potwierdzają to statystki pokazujące ich skalę

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2021 11:45
Polska pozostaje jednym z najbardziej atrakcyjnych kierunków napływu inwestycji zagranicznych - ocenia Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Dominująca część bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) to reinwestowane zyski, co świadczy o lojalności inwestorów wobec polskiego rynku.
Według statystyki NBP dot. bilansu płatniczego z których wynika, że po trzech kwartałach 2021 r. do Polski napłynęło blisko 19 mld euro w postaci Bezpośrednich Inwestycji Zagranicznych (BIZ), co oznacza wzrost o 60 proc. licząc rok do roku.
Według statystyki NBP dot. bilansu płatniczego z których wynika, że po trzech kwartałach 2021 r. do Polski napłynęło blisko 19 mld euro w postaci Bezpośrednich Inwestycji Zagranicznych (BIZ), co oznacza wzrost o 60 proc. licząc rok do roku.Foto: Gorodenkoff/Shutterstock

Według statystyki NBP dot. bilansu płatniczego z których wynika, że po trzech kwartałach 2021 r. do Polski napłynęło blisko 19 mld euro w postaci Bezpośrednich Inwestycji Zagranicznych (BIZ), co oznacza wzrost o 60 proc. rdr (tj. o 7,1 mld euro). "Zarówno w 2019 r., jak i w 2020 r. tempo wzrostu BIZ do Polski wynosiło ok. 1 proc." - uważają eksperci resortu rozwoju.

Według resortu rozwoju i technologii "Polska to świetne miejsce do inwestowania", co potwierdzają statystyki dotyczące skali inwestycji w Polsce.

MRiT przypomniał, że tylko w ramach Polskiej Strefy Inwestycji (PSI) od początku stycznia do końca listopada 2021 r. wydano 470 decyzji o wsparciu (w samym listopadzie 57 decyzji) o łącznej wartości 20 mld zł (tylko w listopadzie 1,7 mld zł, a w październiku - 4,6 mld zł). Od stycznia do końca listopada 2021 r. firmy z zagranicy zadeklarowały realizację inwestycji o wartości ponad 11,1 mld zł i utworzenie 6 350 nowych miejsc pracy.

"Polska niezmiennie pozostaje jednym z najbardziej atrakcyjnych kierunków napływu inwestycji zagranicznych. Mamy stabilną gospodarkę o ugruntowanej pozycji makroekonomicznej. Unikalne warunki do prowadzenia i otwierania biznesu potwierdzają dane gospodarcze" - podkreśla ministerstwo rozwoju i technologii.

Zachęty od Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu


Z kolei wg. Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH), w czasie pierwszych trzech kwartałów tego roku Agencja wsparła realizację 67 projektów inwestycyjnych o łącznej wartości 2,1 mld euro. Dla porównania: w analogicznym okresie poprzedniego roku było to 31 projektów o łącznej wartości 1,5 mld euro.

Od stycznia do końca listopada 2021 r. firmy zagraniczne otrzymały 108 decyzji o wsparciu w ramach PSI i zadeklarowały realizację inwestycji o łącznej wartości przekraczające 11,1 mld zł przy jednoczesnym stworzeniu 6 350 nowych miejsc pracy.

Według danych MRiT na terenie Polskiej Strefy Inwestycji (PSI) najwięcej zainwestowały firmy z: Niemiec - 29 decyzji o deklarowanej wartości inwestycji 2,854 mld zł z gwarancją utworzenia 970 miejsc pracy; Korei Południowej - 3 decyzje o wsparciu i deklarowanej wartości inwestycji 2,77 mld zł i 358 deklarowanych miejsc pracy; Stanów Zjednoczonych - 8 decyzji o wsparciu, 828 mln zł deklarowanej wartości inwestycji i 514 nowych miejsc pracy. Na kolejnych miejscach znajdują się: Szwajcaria, Holandia, Włochy, Chiny i Wielka Brytania.

Zyski zostają w kraju

Największą część bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) w naszym kraju stanowią reinwestowane zyski, "co świadczy o lojalności inwestorów wobec polskiego rynku". W I półroczu br. (brak danych za I-III kw. br.) wyniosły one 7,5 mld euro. Na kolejnym miejscu znalazł się napływ kapitału w formie instrumentów dłużnych (3,8 mld euro) przy mniejszym napływie kapitału w formie akcji i innych form udziałów kapitałowych (0,7 mld euro).

Według danych PAIH z sierpnia br. dotyczących ówcześnie obsługiwanych projektów inwestycyjnych, najwięcej było ich z Białorusi. "Zapewne było to związane z – realizowanym w Ministerstwie Rozwoju i Technologii – programem "Poland Business Harbour", który ułatwia przedsiębiorcom zza wschodniej granicy start w Polsce" - wyjaśniło MRiT.

Czołowe miejsca zajmowały także projekty amerykańskie, polskie i południowokoreańskie. "W ujęciu sektorowym najwięcej potencjalnych inwestycji pochodzi z branży centrów usług biznesowych, motoryzacyjnej i elektromobilności" - dodało ministerstwo rozwoju.

Polska żywność w kręgu zainteresowania

Do istotnych, pod względem inwestycyjnym, należy też: sektor żywności wysokiej jakości, gdzie przodują Niemcy (1 decyzja, 279,5 mln zł, 60 miejsc pracy). Za nimi znajdują się firmy z Austrii i Belgii. Wiele zainwestowano także w sektorze usług specjalistycznych (0,5 mld zł wartości inwestycji), sektorze specjalistycznych usług teleinformatycznych (wartość inwestycji - 470 mln zł) oraz sektorze profesjonalnych urządzeń elektrycznych i elektronicznych (wartość inwestycji – 348 mln zł).

Resort dodał, że w przypadku Programu wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011-2030 - tylko w 2021 r. zawarto 6 umów z firmami. Inwestorzy zobowiązali się do poniesienia łącznych nakładów przekraczających 677 mln zł i stworzenia 1 150 nowych miejsc pracy, w tym 903 miejsca pracy dla osób z wyższym wykształceniem.


PR24/PAP/sw


X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem