X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Jakie koncepcje na 2022 rok ma resort rolnictwa? Henryk Kowalczyk ujawnia

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2022 13:20
- Najważniejsze plany na 2022 r. w rolnictwie to m.in. kontynuacja budowy Holdingu Spożywczego, a także łamanie zmów cenowych i budowa systemu ubezpieczeń upraw rolnych - powiedział w TVP wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.
Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk mówi o planach resortu na rok 2022.
Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk mówi o planach resortu na rok 2022.Foto: ministerstwo rolnictwa/twitter

Minister rolnictwa zapowiedział łamanie zmów cenowych pośredników oraz budowę systemu ubezpieczeń upraw rolnych. Henryk Kowalczyk wyjaśnił, że "będziemy budować ten powszechny system ubezpieczeń".

Zastrzegł jednak, że "pewnie w 100 proc. w pierwszym roku tego się nie uda zrobić, ponieważ rolnicy muszą się do tego przekonywać". Przypomniał, że zostały w tym celu kupione udziały od Poczty Polskiej w Towarzystwie Ubezpieczeń Wzajemnych, ponieważ - jak wyjaśnił - "na ubezpieczeniach wzajemnych chcemy budować ten system ubezpieczeń".

Rolnicy powinni się ubezpieczać

- Będę zachęcać bardzo mocno rolników do tego, aby się ubezpieczali. Dwie trzecie składki pokrywa budżet państwa, natomiast rolnik tylko jedną trzecią - zaapelował Henryk Kowalczyk.

- Mamy środki do ubezpieczenia praktycznie wszystkich upraw i zwierząt. Od woli rolników będzie zależało, czy będą chcieli się ubezpieczać. Zachęcałbym też do ubezpieczeń kompleksowych, a nie tylko jednego ryzyka - dodał wicepremier Henryk Kowalczyk.

Wśród planów na 2022 r. jest realizacja zamierzeń określonych w Polskim Ładzie dla rolnictwa.

- Jest to choćby emerytura rolnicza bez konieczności przekazywania gospodarstwa - podkreślił szef resortu rolnictwa. Jak wyjaśnił, "projekt, który przewiduje przejście na emeryturę bez konieczności przekazywania gospodarstwa i zaprzestania pracy w gospodarstwie przygotowujemy już w tej chwili".

- Mam nadzieję, że wejdzie on w życie gdzieś w połowie roku, a ustawa zostanie przyjęta dużo wcześniej - dodał. Wyjaśnił, że wynika to z tego, że KRUS potrzebuje dwóch-trzech miesięcy, aby przystosować system informatyczny do nowego systemu naliczania emerytur.

Pomoc na walkę z ASF

Wicepremier Henryk Kowalczyk podkreślił, że wśród planów jest także "wsparcie rynków rolnych, m.in. wsparcie wieprzowiny, po to, aby rolnicy po okresie złej koniunktury na tym rynku mogli wyjść z odnowieniem tej produkcji. "będziemy się starali, aby zapewniać dochodowość w rolnictwie".

Minister rolnictwa pytany o strategię walki z ASF w 2022 r., Kowalczyk zastrzegł, że "jest ona bardzo trudna". "Z jednej strony jest to zmniejszenie pogłowia dzików, które rozprzestrzeniają chorobę w środowisku. W tym zakresie współpraca z Ministerstwem Klimatu i Środowiska ścisła" – mówił. Wskazał także, że "bardzo mocno zwróciliśmy uwagę na wdrożenie planów bioasekuracyjnych".

Postojowe dla rolników

-Wspomagamy także tych rolników, których dotknął ten problem. Zwiększymy środki finansowe za tzw. postojowe, czyli za zakaz prowadzenia hodowli dokonany decyzją lekarza weterynarii - mówił wicepremier Kowalczyk. Podkreślił, że rekompensata będzie wielokrotnie większa. "Będzie to 1 zł za jeden dzień dla jednej sztuki. To jest zatem trzykrotne zwiększenie stawki. Ponadto limit zostanie także zwiększony z 50 do 200 sztuk".

Organizowany jest skup trzody chlewnej ze stref objętych ograniczeniami. "Mamy zakłady mięsne, które chcą współpracować" – mówił Henryk Kowlaczyk. Jak jednak zastrzegł, "nie zakładam, że zlikwidujemy tę chorobę, musimy z nią żyć i ograniczać, ile się da".

Wicepremier i minister rolnictwa Kowalczyk pytany w TVP, czy w 2022 r. małe i średnie gospodarstwa rolne mają szanse uzyskać dopłaty powyżej średniej unijnej, odpowiedział, że "wspólna polityka, rolna określona w przyjętym Planie Strategicznym, przewiduje, że bezpośrednie dopłaty do gospodarstw małych będą powyżej średniej unijnej". Przypomniał, że w 2022 r. małe gospodarstwa to te do 30 hektarów, natomiast od 2023 r. będą one liczyć do 50 hektarów.


PR24/PAP/sw

Czytaj także

Unijna strategia spowoduje spadek produkcji żywności w UE. Badania naukowców wskazują też na drastyczny wzrost cen

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 09:59
Uniwersytet Christiana-Albrechta w Kolonii opublikował wyniki badania nad możliwymi konsekwencjami wdrożenia strategii od pola do stołu (F2F). Potwierdzają one, że w wyniku jej realizacji spadnie produkcja żywności, a ceny wzrosną - poinformowała Copa-Cogeca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Henryk Kowalczyk: Europejski Zielony Ład jest szansą dla polskiego rolnictwa

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 14:04
- Polskim rolnikom znacznie bliżej do celów, które wyznacza europejski Zielony Ład, z wyjątkiem powierzchni upraw ekologicznych - powiedział szef resortu rolnictwa Henryk Kowalczyk podczas 9. edycji konferencji Narodowe Wyzwania w Rolnictwie zorganizowanej przez portal Farmer.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na konta rolników trafi 15,6 mld zł z tytułu płatności bezpośrednich. Upływa termin wypłaty zaliczek

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 17:48
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa kończy dziś wypłacać zaliczki na poczet tegorocznych dopłat bezpośrednich.
rozwiń zwiń