Ferie zimowe już się zaczęły. Pociągi pod lupą Urzędu Transportu Kolejowego

W trakcie ferii inspektorzy Urzędu Transportu Kolejowego prowadzą intensywne kontrole pociągów. Od dziś do 27 lutego pracownicy urzędu sprawdzą dodatkowo ponad 100 składów. Szczególną uwagę zwrócą na warunki sanitarne - by podróżowanie w trakcie pandemii było bezpieczne.

2022-01-17, 12:40

Ferie zimowe już się zaczęły. Pociągi pod lupą Urzędu Transportu Kolejowego
UTK rozpoczyna kontrole pociągów pod kątem bezpieczeństwa.Foto: Shutterstock/Dziurek

Z danych UTK wynika, że ponad połowa pasażerów dobrze ocenia bezpieczeństwo epidemiczne w pociągach.

Ferie rozpoczęły się już w województwach kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim i wielkopolskim. Inspektorzy UTK, w ramach dodatkowych kontroli, w obecności dziennikarzy sprawdzili pociąg Kolei Małopolskich z Krakowa do Skawiny.

 - Zwiększamy liczbę kontroli prowadzonych przez inspektorów Urzędu Transportu Kolejowego, by każdy pasażer kolei w trakcie ferii miał pewność, że jego podróż pociągiem będzie bezpieczna i wygodna – mówił Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

Chętnie podróżujemy koleją

W ubiegłym roku, mimo pandemii COVID-19 pasażerowie podróżowali koleją chętniej niż w 2020 roku.

REKLAMA

W okresie styczeń - listopad 2021 roku z usług kolei skorzystało 222,5 miliona podróżnych, czyli o blisko 27 milionów osób więcej niż w tym samym czasie w 2020 r. Z danych urzędu wynika, że podróżni dobrze oceniają bezpieczeństwo pod względem epidemicznym w pociągach i na dworcach. W grudniu 2021 r. UTK przeprowadził ankietę, którą wypełniło 1,5 tysiąca podróżujących koleją. Niemal 51 procent ankietowanych dobrze i bardzo dobrze oceniło bezpieczeństwo sanitarne w pociągach, a prawie 74 procent udzieliło takich pozytywnych odpowiedzi w przypadku budynków dworcowych.

Czytaj także:

- Z najnowszego badania przeprowadzonego przez UTK wynika, że ponad 83 procent pasażerów lubi podróżować koleją. Ponad 50 procent pasażerów docenia transport kolejowy za konkurencyjny czas przejazdu i komfort podróżowania. To doskonałe informacje tuż po zakończonym Europejskim Roku Kolei – podsumował Ignacy Góra.

Pociągi pod kontrolą

Jak wyglądają kontrole? Są niezapowiedziane i prowadzone przed wyruszeniem w trasę lub w trakcie jazdy pociągu. Inspektorzy sprawdzają elementy odpowiedzialne za bezpieczeństwo, m.in. zestawy kołowe i hamulce, stan techniczny drzwi, kwalifikacje maszynistów i drużyny konduktorskiej. Dużą wagę przywiązują do elementów związanych z komfortem podróżowania i przestrzeganiem praw pasażerów. Sprawdzają czystość składu, toalety i ich wyposażenie, działanie ogrzewania oraz oświetlenia, informacji megafonowej i wizualnej oraz odpowiednie oznaczenie relacji pociągu. Zwracają również uwagę na frekwencję.

REKLAMA


Posłuchaj

Jak sprawdzić czy wysyłamy nasze dzieci z wiarygodnym organizatorem? Jak w tym roku kształtują się ceny? Na te m.in. pytania odpowiadał gość Programu 1 Polskiego Radia Marek Kamiński - ekspert ds. turystyki. Rozmawiała Justyna Golonko. 5:13
+
Dodaj do playlisty

 

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości Prezes UTK nakazuje ich usunięcie i dokładną analizę, by nie powtarzały się w przyszłości. Może również w drodze decyzji stwierdzić naruszenie przepisów w zakresie bezpieczeństwa transportu kolejowego, wyłączyć z eksploatacji pojazd kolejowy lub ograniczyć jego eksploatację. Jeśli naruszenia nie zostaną usunięte we wskazanym terminie, to przewoźnikowi grozi do 5 tysięcy euro kary za każdy dzień opóźnienia.

W ubiegłym roku w trakcie dodatkowych kontroli inspektorzy UTK sprawdzili 201 pociągów. W wyniku stwierdzonych nieprawidłowości w 57 przypadkach zostały wydane decyzje wyłączające pojazdy z eksploatacji lub ograniczające eksploatację. Najczęściej powtarzające się naruszenia to uszkodzone drzwi, błędy w dokumentacji, nieprawidłowe oznakowanie pojazdów i niedziałające tablice systemu informacji pasażerskiej.

Jeśli przewoźnik nie zapewni odpowiedniej jakości podróży, pasażerowie mogą złożyć do niego reklamację i domagać się zwrotu części ceny biletu.

PolskieRadio24.pl, Aleksander Pszoniak, md

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej