more_horiz
Gospodarka

Informatyk pilnie poszukiwany. Sektor IT doceniony podczas pandemii

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2022 15:12
W internecie w ub.r. pojawiło się ponad 231 tys. ofert pracy skierowanych do pracowników z sektora IT i telekomunikacji, prawie dwa razy więcej niż w 2020 r. - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu. Jak podkreślono, popyt na pracowników zdecydowanie przewyższył podaż.
Pracownicy IT byli wskazywani jako jedna z grup zawodowych najtrudniejszych do pozyskania.
Pracownicy IT byli wskazywani jako jedna z grup zawodowych najtrudniejszych do pozyskania.Foto: Polskie Radio

Zgodnie z danymi zebranymi przy użyciu narzędzia Job Market Insights i opracowanymi przez firmę Experis, w 2021 roku na polskim rynku pojawiło się ponad 231 tys. unikalnych ofert pracy (pojedynczych ofert, po wyłączeniu ponownych publikacji ogłoszenia lub jego publikacji w kilku miejscach), mających na celu przyciągnięcie kandydatów z obszaru IT i telekomunikacji.

Dwukrotny wzrost ofert pracy dla pracowników IT w porównaniu z 2020 r.

W porównaniu z 2020 rokiem, w którym opublikowano 126 tys. ogłoszeń, liczba unikalnych ofert pracy w sektorze IT wzrosła prawie dwukrotnie. Według raportu, szczególnie intensywny wzrost liczby ogłoszeń publikowanych przez firmy z sektora IT i telekomunikacji notowany był na początku roku, natomiast pod koniec 2021 dynamika wzrostu nieznacznie spadła.

Czytaj więcej
praca zdalna kobieta shutter 1200 Vadym Pastukh.jpg
Praca zdalna zostanie z nami po pandemii? Zobacz wyniki nowego raportu


Jak podkreśliła Justyna Mazur z Experis, wraz z wybuchem pandemii wielu przedsiębiorców przyspieszyło wdrażanie cyfrowych rozwiązań w swoich organizacjach, co umocniło pozycję kandydatów z obszaru IT na rynku pracy i zwiększyło zapotrzebowanie na tych specjalistów.

- Popyt zdecydowanie przewyższył podaż. W 2021 roku notowaliśmy w Polsce rekordowo wysoki niedobór talentów, a pracownicy IT byli wskazywani jako jedna z grup zawodowych najtrudniejszych do pozyskania - podkreśliła.

Pandemia przyspieszyła digitalizację

Dodała, że digitalizacja firm miała znaczący wpływ na kształt i rolę działów IT oraz zdecydowanie przyczyniła się do zmiany zapotrzebowania na kompetencje.

- Oczywiście nadal kluczowymi umiejętnościami niezbędnymi w sektorze IT pozostają kompetencje twarde, techniczne. Od kandydatów oczekuje się znajomości języków programowania, takich jak Java i Python czy też najpopularniejszych frontendowych frameworków. Coraz bardziej wzrasta jednak także znaczenie kompetencji miękkich. Pracownicy z obszaru IT są dziś postrzegani jako konsultanci, którzy potrafią przełożyć potrzeby biznesu na język techniczny - wskazała Mazur.

Poszukiwani specjaliści od "chmury", big daty, analitycy

Upowszechnienie pracy zdalnej zauważalnie zwiększyło popyt na rozwiązania chmurowe.

- Na rynku pracy wzrosło zapotrzebowanie na specjalistów takich jak cloud engineer, cloud architect czy cloud administrator. W ubiegłych dwunastu miesiącach nie brakowało też ofert pracy dla front-end i back-end developerów, network engineerów czy osób na stanowiskach typu system analyst - przekazała menedżerka ds. rekrutacji IT w Experis Agnieszka Grzybowska.

Jej zdaniem nic nie wskazuje na to, by trend ten miał zmienić się w 2022 roku.

Dodała, że od początku pandemii obserwowana jest na rynku wzmożona chęć zatrudniania specjalistów z obszaru big data.

- Osoby realizujące się w rolach takich jak data scientist, data engineer, big data engineer czy data analyst mogą przebierać w propozycjach zawodowych. Jednocześnie, ze względu na duży niedobór tych ekspertów, pracodawcy oferują im bardzo atrakcyjne zarobki. Na znaczeniu zdecydowanie zyskały też specjalizacje związane z cyberbezpieczeństwem - wskazała.

Polskich specjalistów od IT poszukują nie tylko polskie firmy

Ekspertka zaznaczyła, że popularyzacja zdalnego modelu pracy pozwoliła też na pozyskiwanie pracowników niezależnie od lokalizacji firmy.

- Z jednej strony umożliwiło to przedsiębiorcom sięgnięcie po specjalistów z bardziej odległych regionów, z drugiej jednak – zwiększyło rywalizację o talenty. Od początku 2021 roku pracodawcy musieli dość intensywnie konkurować nie tylko z krajowymi, ale także z zagranicznymi organizacjami, które oferowały polskim specjalistom IT atrakcyjne warunki pracy – bez konieczności relokacji. Trend ten prawdopodobnie nadal będzie się umacniał, ponieważ niedobór wykwalifikowanych ekspertów jest odczuwany w całej Europie  – powiedziała Grzybowska.

Dodała, że najczęściej po polskich pracowników z obszaru IT sięgają firmy z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Holandii, Szwecji i Norwegii.

Experis jest marką ManpowerGroup.

PAP, jk

REKLAMA