more_horiz
Gospodarka

Via Carpatia coraz dłuższa. Drogowcy podpisali ważny kontrakt

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2022 12:06
To będzie duże wyzwanie dla drogowców. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała właśnie umowę na budowę kolejnego odcinka drogi Via Carpatia z Babicy do Jawornika na południe od Rzeszowa. Budowa tego fragmentu trasy będzie kosztować ponad 1,2 mld zł. Koszty są wysokie ze względu na trudne warunki geologiczne. Kontrakt zrealizuje firma Intercor.
Pozytywnym wynikiem zakończyła się standardowa kontrola przetargu na projekt i budowę drogi ekspresowej S19 od granicy województw mazowieckiego i lubelskiego do Międzyrzeca Podlaskiego.
Pozytywnym wynikiem zakończyła się standardowa kontrola przetargu na projekt i budowę drogi ekspresowej S19 od granicy województw mazowieckiego i lubelskiego do Międzyrzeca Podlaskiego.Foto: GDDKiA Lublin

Trasa na tym odcinku będzie spełniać wszystkie parametry drogi ekspresowej. Zaplanowano po dwa pasy ruchu w każdą stronę wraz z pasami awaryjnymi.

Zaplanowano też budowę węzła drogowego na styku z drogą powiatową numer 1931R, w rejonie miejscowości Czudca i Strzyżowa. W planach jest też budowa Miejsca Obsługi Podróżnych Jawornik w kierunku Rzeszowa.

Wysoki koszt budowy, jak na niewiele ponad 11-kilometrową długość odcinka wymusiły uwarunkowania geologiczne terenu.

Siedem estakad, 100 m wysokości

W czasie prac przygotowawczych dokonano kilkuset odwiertów, by sprawdzić podłoże. W sumie wykonano ponad 760 odwiertów badawczych, a głębokość niektórych sięgała 50 m. Teren ten charakteryzuje się różnorodnym i skomplikowanym ukształtowaniem, przechodząc na przemian przez wzniesienia i doliny, które w przeważającej części są głębokimi jarami z płynącym w ich dnie ciekiem wodnym. Skutkiem takiego ukształtowania - co bardzo ważne dla drogowców - jest występowanie obszarów osuwiskowych. Wymaga to dodatkowego wzmocnienia i zabezpieczenia drogi.

Ukształtowanie terenu - na przemian wzniesienia i obniżenia - spowodowały, że w projekcie znalazło się siedem estakad. Najdłuższa z nich będzie miała ponad kilometr długości, a najwyższe filary, na których będą się opierać jezdnie, będą miały około 100 metrów wysokości.

Powstanie również sześć wiaduktów i trzy przejścia dla zwierząt: dwa dla zwierząt średnich, jedno dla dużych. Droga zostanie też wyposażona w urządzenia zapewniające bezpieczeństwo ruchu drogowego oraz ochrony środowiska.

Przebudowane i rozbudowane zostaną drogi poprzeczne. Powstanie również tymczasowy łącznik z drogą krajową nr 19 w Jaworniku.

Od kwietnia - z Lublina do Rzeszowa

Wiceminister infrastruktury Rafał Weber, który brał udział w uroczystości związanej z podpisaniem kontraktu, powiedział, że Via Carpatia jest drogą życia i rozwoju. Dodał, że trasa w znacznym stopniu uprawni transport i komunikację w całym regionie Podkarpacia.

Międzynarodowa trasa Via Carpatia, której fragmentem jest na terytorium naszego kraju droga S19, połączy kilka krajów na osi północ-południe. Będzie przebiegać przez Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Bułgarię, Rumunię i Grecję.

Polski odcinek będzie miał około 700 km długości. Na całej długości w naszym kraju trasa będzie miała parametry drogi ekspresowej lub autostrady. Polski odcinek rozpocznie się na granicy z Litwą w Budzisku, a zakończy się na granicy ze Słowacją za Barwinkiem. Najdłuższy jej odcinek ma przebiegać przez Rumunię. Będzie on miał ponad 1,5 tys. km.

Od kwietnia tego roku kierowcy będą mogli przejechać całym odcinkiem S19 z Lublina do Rzeszowa.

PR24.pl, Aleksander Pszoniak, DoS

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem