Rubel skokowo traci na wartości. Bank centralny podniósł stopę referencyjną z 9 do 20 proc.
Kurs rubla osłabił się o blisko 30 proc. w stosunku do dolara. Skokowa deprecjacja rosyjskiej waluty to bezpośredni efekt sankcji wprowadzonych przez Unię Europejską, Stany Zjednoczone i Wielką Brytanię.
2022-02-28, 08:00
W niedzielę wieczorem Unia Europejska, w porozumieniu z USA, Kanadą i Wielką Brytanią, zgodziła się zakazać wszelkich transakcji z bankiem centralnym Rosji. Wcześniej, Kanada, USA, Wielka Brytania i państwa UE zgodziły się na odcięcie części rosyjskich banków od systemu SWIFT.
Wyłączenie kraju z międzynarodowego systemu SWIFT sparaliżuje rosyjski system bankowy w najbliższym tygodniu.
Pierwsze skutki sankcji były odczuwalne już w weekend - w nocy z soboty na niedzielę Rosjanie rozpoczęli masowe wypłaty gotówki z banków i bankomatów.
Ucieczka inwestorów z Rosji
- Spodziewamy się dalszego osłabienia rubla w miarę ucieczki kolejnych inwestorów zagranicznych z Rosji - ocenił Piotr Arak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jego zdaniem dla przeciwdziałania eskalacji konfliktu Unia Europejska powinna ograniczać przepływ finansowy euro do Rosji.
REKLAMA
- Prawdopodobnie wkrótce agencje ratingowe zdegradują też rating Rosji do poziomu śmieciowego, co będzie oznaczać, że inwestorzy długoterminowi, np. fundusze emerytalne, zaczną wycofywać kapitał z tego kraju - prognozuje szef PIE. Jak poinformował premier Norwegii, fundusz emerytalny tego kraju będzie się pozbywał rosyjskich aktywów. - Mowa o ponad 2 mld dol. w akcjach 47 rosyjskich spółek i obligacjach skarbowych - wyjaśnił.
Poniedziałek jest piątym dniem inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Władze Federacji Rosyjskiej określają prowadzone działania jako "specjalną operację wojskową".
System SWIFT to międzynarodowa sieć międzybankowa służąca do wymiany informacji o zagranicznych zleceniach przelewu. Jej centrum ulokowane jest w Brukseli i podlega unijnemu prawodawstwu. Za jej pośrednictwem wysyłany jest bankowy odpowiednik wiadomości e-mail. System oferuje możliwość wysłania wystandaryzowanej informacji dotyczącej transakcji między eksporterami i importerami. Celem jego istnienia jest skrócenie czasu potrzebnego na wykonanie zlecenia oraz automatyzacja przelewów. Rola systemu SWIFT ma charakter czysto informacyjny - nie rozlicza transakcji pieniężnych.
Reakcja Rosyjskiego Banku Centralnego
Rosyjski Bank Centralny poinformował w niedzielę, że wznowi zakupy złota na wewnętrznym rynku metali szlachetnych. Bank zaprzestał tych zakupów wiosną 2020 roku; teraz w związku z zachodnimi sankcjami po inwazji na Ukrainę próbuje zapewnić Rosji stabilność.
REKLAMA
Bank centralny kupował aktywnie złoto od 2014 roku, po aneksji Krymu przez Rosję. W 2018 roku kupił rekordową ilość tego kruszcu - 8,8 mln uncji. W 2019 roku nabył do swoich rezerw tylko 5,1 mln uncji.
- Czytaj także:
Po inwazji Rosji na Ukrainę reakcja rynków niejednoznaczna
PolskieRadio24.pl/ PAP/ Reuters/ mib
REKLAMA