more_horiz
Gospodarka

Rząd walczy z "putinflacją". Premier: zaproponowaliśmy największą obniżkę podatku dla wszystkich Polaków

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2022 11:55
- Robimy wszystko, aby inflacja była jak najniższa. Ale ona przez najbliższe miesiące i najbliższe kwartały będzie stosunkowo wysoka - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że inflacja spowodowana jest przez agresję Rosji na Ukrainę.
Mateusz Morawiecki: zaproponowaliśmy największą obniżkę podatku dla wszystkich Polaków, po to by mieli więcej pieniędzy netto w kieszeni.
Mateusz Morawiecki: zaproponowaliśmy największą obniżkę podatku dla wszystkich Polaków, po to by mieli więcej pieniędzy netto w kieszeni.Foto: Kancelaria Premiera/Twitter

- To co widzimy, to jest inflacja spowodowana przez Putina. "Putinflacja". Inflacja spowodowana przez wojnę Rosji przeciwko Ukrainie, przez agresję rosyjską - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w firmie WB Electronics w Ożarowie Mazowieckim.

Jak dodał, "dziś stabilny kurs polskiej łodzi jest ważny dla zachowania bezpieczeństwa i pokoju".

Inflacja niszczy zdrową tkankę gospodarczą

Szef rządu przypomniał, że Polska, jeszcze przed wojną na Ukrainie wdrożyła tarczę antyinflacyjną, w ramach której rząd "zaproponował szczególne działania" m.in. obniżkę VAT na gaz ziemny, ciepło i energię elektryczną, także zmniejszony do zera VAT na podstawowe produkty żywnościowe.

- Robimy wszystko, aby inflacja była jak najniższa. Ale ona przez najbliższe miesiące będzie stosunkowo wysoka. Ale trzeba razem dzisiaj przez ten trudny okres gospodarczy przejść, przez ten trudny okres, który jest przed nami, po to, żeby inflacja nie wyrwała się spod kontroli - powiedział premier.

Szef rządu podał przykład Turcji, która - jak mówił - mniej więcej rok temu miała inflację na polskim poziomie.

- Po czym, zastosowała pewne mechanizmy - proponowane dzisiaj przez część opozycji - które doprowadziły do tego, że inflacja jest na poziomie 61 proc. Inflacja na poziomie 61 proc. niszczy zdrową tkankę gospodarczą każdego państwa, w każdej ekonomii - zauważył premier.
Dlatego - jak zaznaczył - "trzeba patrzeć całościowo na ten obraz i wykorzystywać te narzędzia antyinflacyjne, które wdrożyliśmy".

Wielki pakiet antyputinowski

- Zaproponowaliśmy największą obniżkę podatku dla wszystkich Polaków, po to by mieli więcej pieniędzy netto w kieszeni - tłumaczył.

W tym kontekście nawiązał do zaproponowanej przez rząd tarczy antyputinowskiej, która ma za zadanie ograniczyć w Polsce gospodarcze skutki napaści Rosji na Ukrainę.

Tarcza antyputinowska przewiduje m.in.: przeciwdziałanie inflacji, ochronę miejsc pracy, wsparcie firm do tej pory działających na rynku rosyjskim, derusyfikację polskiej i europejskiej gospodarki. Jak zapowiadał wcześniej premier, tarcza będzie zawierać obniżkę podatku PIT z 17 na 12 proc.

- Wielki pakiet antyputinowski ma na celu z jednej strony doprowadzić do uspokojenia sytuacji gospodarczej, zmniejszenia inflacji, ale jednocześnie do dokonania dużych zakupów na uzbrojenie, po to, aby Polska była suwerenna - powiedział szef rządu.

PR24.pl, PAP, DoS

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem