more_horiz
Gospodarka

Stopy procentowe powinny stanąć w miejscu albo istotnie wzrosnąć. Ekonomiści podzieleni w ocenach

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2022 12:39
Podwyżki stóp procentowych powinny zostać zatrzymane do jesienia. Wzrost gospodarczy za I kwartał jest bowiem wysoki, ale prognozy wskazują na duże spowolnienie – mówił w audycji "Rządy Pieniądza" prof. Zbigniew Krysiak (Instytut Myśli Schumana). Z kolei zdaniem Wojciecha Lewandowskiego (Wise Europa) stopy powinny być istotnie podwyższone, bo inflacja stale rośnie.
Goście Rządów Pieniądza podzieleni w ocenie, co dalej powinna robić RPP ze stopami procentowymi.
Goście "Rządów Pieniądza" podzieleni w ocenie, co dalej powinna robić RPP ze stopami procentowymi.Foto: Shutterstock/Kamil Zajaczkowski
Posłuchaj
24:12 PR24_AAC 2022_05_05-09-06-18.mp3 Stopy procentowe powinny stanąć w miejscu albo istotnie wzrosnąć. Ekonomiści podzieleni w ocenach (Polskie Radio 24)

- Proponowałbym aby teraz nie podwyższać stóp procentowych do jesieni. Skoro inflacja ma swoje przyczyny zewnętrzne, związane z wojną na Ukrainie a więc z sytuacją, na którą nie mamy wpływu. Kolejne podwyżki stóp impet wewnętrzny już zredukowały. Nie mamy sytuacji nadwyżki popytu, gdy produkcja jest niewystarczająca.  Problemem są natomiast koszty produkcji, które wynikają ze  wzrostów kosztów energii - argumentował prof. Krysiak.

Zwrócił uwagę, że banki dużo zarabiają na podwyżkach stóp procentowych. Wstrzymują akcję kredytową co było oczekiwane, a robią to poprzez zaostrzanie warunków udzielania kredytów hipotecznych. To, w opinii prof. Krysiaka daje równowagę pozwalającą na ograniczanie dalszej redukcji wzrostu gospodarczego, który szacowany jest na 3,5 proc. w skali roku, a także na utrzymanie niskiego bezrobocia.  

Różne opinie ws. dalszych podwyżek stóp

Wojciech Lewandowski był odmiennego zdania dostrzegając potrzebę wzrostu stóp procentowych już teraz. Wskazał, że inflacja w Polsce jest podobna do państw naszego regionu i to pokazuje, że wynika z wojny na Ukrainie. Te państwa stają się obszarem niepewnym dla inwestorów.

Odpływ kapitału i ryzyko walutowe w wypadku państwa, które nie mają euro różni się od Europy zachodniej. Odczyty inflacji podawane przez GUS i NBP wskazują, że 80 proc. to inflacja bazowa. Wynika ona z naszej polityki monetarnej i fiskalnej - mówił Wojciech Lewandowski.

Czytaj także:

- Sufit stóp procentowych w Polsce jest na poziomie 7-7,5 proc. i do tego poziomu powinniśmy podążać ustaloną ścieżką – dodał.

Podkreślił też, że wzrost gospodarczy jest silnie uzależniony od konsumpcji a w sytuacji tak wysokiej inflacji gospodarstwa domowe ją ograniczają, o też wpływa na ogólne spowolnienie.

Co dalej z sankcjami wobec Rosji?

Goście "Rządów Pieniądza" rozmawiali także o szóstym pakiecie sankcji, jakie UE planuje nałożyć na Rosję. W opinii prof. Krysiaka są one wprowadzane zbyt wolno i w zbyt małym stopniu ukierunkowane na cel, jakim jest wygrana Ukrainy. Jej zdobycie przez Rosję oznaczać będzie bowiem jej bardzo istotne wzmocnienie gospodarcze na przyszłość.

Według Wojciecha Lewandowskiego europejskie sankcje są przemyślane i właśnie dlatego wprowadzane są stopniowo. To czy dojdzie ostatecznie i w jakim czasie do odcięcia całej Europy od rosyjskiej ropy nie jest jednak na tym etapie pewne.

PolskieRadio24.pl, Anna Grabowska, md

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem