Zboże z Ukrainy wyjedzie przez Polskę. Kowalczyk: planujemy otworzyć kolejne przejścia graniczne

- Polska jest głównym partnerem w przewozie zboża z Ukrainy do Rumunii i stamtąd w świat; wąskim gardłem jest polsko-ukraińska granica - powiedział wicepremier Henryk Kowalczyk. Dodał, że z Ukrainy do Polski dziennie może wjechać ok. 150 wagonów dziennie, a potrzeby są 5-6 razy większe.

2022-05-19, 10:59

Zboże z Ukrainy wyjedzie przez Polskę. Kowalczyk: planujemy otworzyć kolejne przejścia graniczne
Premier Mateusz Morawiecki przekazał, że Polska wnioskuje o większe środki z Unii Europejskiej na wsparcie sprzedaży ukraińskiego zboża. . Foto: LeManna/Shutterstock

- W tej chwili transport się już odbywa. Natomiast faktycznie jest tak, że Unia Europejska nawet wydała komunikat 12 maja o takiej pomocy, stworzeniu korytarzy solidarnościowych, którym by miało być transportowane zboże z Ukrainy w związku z blokadą portów Morza Czarnego. Oczywiście Polska jest głównym partnerem w tym przedsięwzięciu - powiedział Henryk Kowalczyk.

Dodał, że w tej chwili odbywa się to zarówno transportem samochodowym, na ciężarówkach, ale też i transportem kolejowym, co jest ważniejsze dla Ukrainy.

Kolejne przejścia graniczne

- Problem polega na tym, że mamy różne szerokości torów na Ukrainie i w Polsce. Nie może wprost przyjechać pociąg z Ukrainy i jechać przez Polskę do portów. Musimy albo przeładowywać, albo przestawiać wagony, więc to jest to bardzo wąskie gardło - tłumaczył minister rolnictwa.

Przyznał, że jeśli chodzi o możliwości techniczne transportowe nie są one wystarczające.

REKLAMA

- Nie wystarczy nam samochodów, nie wystarczy nam wagonów tego typu. Stąd właśnie zainteresowanie Komisji Europejskiej i stąd chęć udzielenia pomocy. Co do 4-5 mln ton, bo takie są właściwie szacowane potrzeby na miesiąc, to oczywiście będzie bardzo trudno spełnić i tego wąskiego gardła na granicy nie da się pokonać w ciągu kilku tygodni, chociaż planujemy w tej chwili otworzyć kolejne przejścia graniczne, które były nieużywane do tego typu transportu - powiedział.


Podkreślił, że od wielu dni pracują służby fitosanitarne, weterynaryjne, 24 godziny na dobę, żeby nie było żadnych zatorów, jeśli chodzi o kontrole graniczne.

- To jest jeden element, ale ten element techniczny jest dużo trudniejszy do pokonania - ocenił.

Wagony z innych krajów

Pytany, czy Komisja Europejska może nam pomóc pokonać to techniczne utrudnienie, Kowalczyk odparł: "Może dostarczyć nam wagony i środki transportu z innych krajów, żeby też inne kraje wspomogły w tym transporcie".

REKLAMA

- To jest główne zadanie Komisji Europejskiej. Myślę, że tutaj po tym spotkaniu, które w poniedziałek mieliśmy wspólnie z ministrem rolnictwa Ukrainy, Stanów Zjednoczonych i był obecny również komisarz do spraw rolnictwa Unii Europejskiej Janusz Wojciechowski, takie deklaracje padały i tutaj będziemy współpracować w tym zakresie - powiedział.

Zapewnił, że zwiększymy na pewno przepustowość. Dzisiaj to ok. 150 wagonów dziennie.

- Natomiast potrzeby byłyby kilkakrotnie większe, 5-6 razy większe i wtedy możemy mówić wtedy o jakimś docelowym przesyle. No i oczywiście transport samochodowy, bo to jeden i drugi musi być zastosowany, żeby to było skuteczne. I chcemy też zastosować przeładunki na stacjach, gdzie kończą się szerokie tory. Ważny jest też mobilny sprzęt do przeładunku zbóż - tłumaczył Henryk Kowalczyk.


Ukraina jest także ważnym odbiorcą

Szef MRiRW wielokrotnie wcześniej podkreślał, że Ukraina jest ogromnym eksporterem zboża, ale głównie eksportuje do krajów Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu.

REKLAMA

Jednocześnie Ukraina jest ważnym odbiorcą polskich towarów rolno-spożywczych, ale jeszcze większym dostawcą tych towarów na rynek polski (w 2021 r. import wyniósł 930,4 mln euro - o 7 proc. więcej wobec 2020 r.). W 2021 r. saldo dla Polski było ujemne i wyniosło 119,1 mln euro.

W eksporcie dominowały: sery i twarogi (97,2 mln euro - 12 proc. polskiego eksportu rolnego do Ukrainy), produkty używane do karmienia zwierząt, czekolada i przetwory zawierające kakao, kawa oraz przetwory spożywcze gdzie indziej niewymienione z grupy CN 2106.

PR24.pl, PAP, DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej