Ceny ropy w górę. To efekt m.in. znoszenia blokad antycovidowych w Chinach
Ropa naftowa w USA drożeje i jest wyceniana po 116 dolarów za baryłkę. Brent na ICE przekracza 120 dolarów. W ocenie maklerów, ceny surowca rosną w reakcji na łagodzenie blokad antycovdwych w Chinach i prace UE nad wprowadzeniem embarga na rosyjską ropę.
2022-05-30, 09:15
Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na lipiec kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 116,04 dolarów, wyżej o 0,84 proc.
Ropa Brent na ICE w Londynie w dostawach na lipiec jest wyceniana po 112,10 dolarów za baryłkę, w górę o 0,56 proc. Brent zmierza do zaliczenia już 6. z kolei miesiąca zakończonego zwyżką notowań, a takiej sytuacji nie było od kwietnia 2011 r.
Krzywa zakażeń spada
W związku z poprawą sytuacji zdrowotnej w Chinach od środy ma zostać zniesione wiele ograniczeń, wprowadzonych z powodu rozprzestrzeniania się COVID-19, co umożliwi firmom wznowienie pracy w 25-milionowym Szanghaju. W mieście tym od wielu tygodni obowiązuje surowy lockdown w związku z epidemią koronawirusa Omikron.
Władze Szanghaju wskazały, że ocenią dokładnie wytyczne o zapobieganiu epidemii i zniosą "nieuzasadnione ograniczenia". Władze mają też wspierać i organizować wznowienie pracy i produkcji w przedsiębiorstwach z różnych sektorów.
REKLAMA
Krzywa zakażeń koronawirusem spada zarówno w Szanghaju, jak i w Pekinie i innych miastach i regionach Chin. To pozwoli na stopniowy powrót do normalności wielu milionów mieszkańców i zwiększy mobilność i tym samym wzrośnie popyt na paliwa.
- Na razie popyt na paliwa w Chinach jest trudny do przewidzenia, biorąc pod uwagę ryzyko dalszych blokad - mówi Daniel Hynes, starszy strateg ds. rynków surowcowych w Australia&New Zealand Banking Group Ltd.
- Ale podejrzewam, że najgorsze Chiny mają już za sobą - dodaje.
Szczyt wakacyjnych wyjazdów
Tymczasem kraje UE prowadzą prace nad planem zakazu importu rosyjskiej ropy naftowej. Nałożenie unijnego embarga na rosyjską ropę nadal blokują Węgry - na spotkaniu ambasadorów państw UE w Brukseli w niedzielę, Budapeszt zwrócił się o wyłączenie z sankcji dostaw ropy rurociągami, jak i tankowcami.
REKLAMA
Komisja Europejska ma przygotować nową propozycję, która ma być dyskutowana przez ambasadorów państw członkowskich w poniedziałek rano. Po południu natomiast rozpocznie się szczyt UE.
- Sytuacja na rynkach paliwowych już się zacieśnia, nawet bez nowych sankcji UE na rosyjską ropę, przed szczytem wakacyjnych wyjazdów, co jeszcze mocniej zwiększy zapotrzebowanie na paliwa - dodaje Hynes.
PR24.pl, PAP, DoS
REKLAMA