Sri Lanka pogrążona w kryzysie. Problemy z dostępnością paliwa

Sri Lanka ma problemy z zebraniem 587 milionów dolarów, aby zapłacić za paliwo. Kraj, w którym mieszkają 22 miliony ludzi, z powodu poważnego kryzysu ekonomicznego nie jest w stanie zapłacić za import podstawowych artykułów spożywczych, nawozów, leków i paliwa.

2022-07-04, 07:15

Sri Lanka pogrążona w kryzysie. Problemy z dostępnością paliwa
Sri Lanka ma problemy z dostawami paliw.Foto: Forum/ DINUKA LIYANAWATTE

Minister energetyki Kanchana Wijesekera powiedział, że nowe dostawy paliwa są w kolejce, ale kraj ma problemy z zebraniem wystarczających funduszy, aby zapłacić, ponieważ bank centralny może dostarczyć tylko około 125 milionów dolarów.

Sri Lanka ma tylko 12 774 tony oleju napędowego i 4 061 ton benzyny pozostawionych w swoich rezerwach rządowych, powiedział reporterom w Kolombo, handlowym centrum, położonego na wyspie Cejlon (i innych, mniejszych) kraju.

- W tym tygodniu będziemy potrzebowali 316 milionów dolarów, aby zapłacić za nowe dostawy. Jeśli dodamy dwa transporty ropy, kwota ta wystrzeli do 587 milionów dolarów - powiedział Wijesekera.

Pierwsza dostawa 40.000 ton oleju napędowego z Coral Energy ma przybyć około 9 lipca, a częściowa zapłata 49 milionów dolarów musi być dokonana za drugą dostawę z Vitol do czwartku. W obliczu poważnie ograniczonych zapasów oleju napędowego i benzyny Sri Lanka w zeszłym tygodniu zamknęła szkoły, poprosiła pracowników publicznych o pracę w domu i ograniczyła rządowe dostawy paliwa do podstawowych usług.

REKLAMA

Minister powiedział, że kraj będzie musiał spróbować pozyskać fundusze z otwartego rynku i szukać bardziej elastycznych opcji płatności od dostawców. Plany rozliczenia 800 milionów dolarów należnych siedmiu dostawcom za zakupy dokonane w tym roku były omawiane w rządzie.

- Urzędnicy Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) będą nadal prowadzić rozmowy ze Sri Lanką w sprawie możliwego pakietu ratunkowego o wartości 3 mld dolarów - powiedział światowy kredytodawca w zeszłym tygodniu po zakończeniu 10-dniowej wizyty w Kolombo. Jednak natychmiastowe uwolnienie funduszy z MFW jest mało prawdopodobne, ponieważ kraj musi najpierw sprowadzić swój dług na ścieżkę zrównoważonego rozwoju.

Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ Reuters/ mib

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej