Orlen Unipetrol przejmuje firmę Remaq. Koncern coraz mocniej wchodzi w branżę recyklingu

Orlen Unipetrol podpisał umowę przejęcia włosko-czeskiej firmy Remaq zajmującej się recyklingiem. Sfinalizowanie transakcji planowane jest do końca marca 2023 r. - poinformował PKN Orlen. Remaq to najszybciej rozwijająca się firma zajmująca się recyklingiem tworzyw sztucznych w Czechach.

2022-09-22, 12:54

Orlen Unipetrol przejmuje firmę Remaq. Koncern coraz mocniej wchodzi w branżę recyklingu
Plastic tax, czyli podatek od nieprzetworzonego plastiku obowiązuje w Unii Europejskiej od stycznia 2021 roku. Obecnie stawka podatku od plastiku to 800 euro za tonę niepoddanych recyklingowi odpadów. Foto: Nordroden/Shutterstock

- Podpisaliśmy umowę przejęcia włosko-czeskiej firmy Remaq, jednego z liderów recyklingu w Europie Środkowej. Zgodnie ze strategią do 2030 r. na wartościowe produkty chcemy przerabiać rocznie nawet 400 tys. ton odpadów. Dzięki transakcji będziemy dysponować już około 10 proc. tych mocy - poinformował prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Rozszerzenie kompetencji Grupy Orlen

"Przejęcie firmy Remaq przez Grupę Orlen planowane jest do końca marca 2023 roku" - poinformowano z kolei w komunikacie spółka.

Podpisana przez Orlen Unipetrol umowa na zakup włosko-czeskiej firmy Remaq jest jednym z elementów realizacji strategicznych planów koncernu" - dodano.

Daniel Obajtek ocenił, że prowadzone przez firmę projekty recyklingu chemicznego tworzyw sztucznych, pozwolą nie tylko realizować założenia gospodarki obiegu zamkniętego, ale także zmniejszą zapotrzebowanie na ropę i gaz w produkcji petrochemicznej.

REKLAMA

- Przejęcie firmy Remaq umożliwi rozszerzenie kompetencji Grupy Orlen w zakresie recyklingu mechanicznego - podkreślił.

Szef koncernu dodał, że celem jest odpowiednie powiązanie wszystkich metod recyklingu odpadów i stworzenie w pełni funkcjonalnego łańcucha, w którym samorządy lokalne, dystrybutorzy odpadów i końcowi przetwórcy będą efektywnie współpracować.

Cztery nowoczesne linie do regranulacji

Włosko-czeska firma Remaq powstała w 2004 roku. Koncentruje się na handlu recyklatami tworzyw sztucznych, w szczególności polipropylenu, polietylenu i polistyrenu. W 2009 roku firma otworzyła zakład produkcyjny w strefie przemysłowej Otrokovice w Czechach. Posiada tam cztery nowoczesne linie do regranulacji tworzyw sztucznych o łącznej wydajności blisko 29 tys. ton rocznie.

Remaq - jak podano - "jest nie tylko najszybciej rozwijającą się firmą zajmującą się recyklingiem tworzyw sztucznych w Czechach, ale także zajmuje znaczącą pozycję na rynku europejskim. Jej przychody przekraczają pół miliarda koron czeskich rocznie, czyli ok. 100 mln zł".

REKLAMA

Ilość odpadów z tworzyw sztucznych wzrośnie

Orlen przedstawił dane, według których w Europie powstaje rocznie ok. 24,5 mln ton odpadów z tworzyw sztucznych. Ponad jedna trzecia trafia do recyklingu, natomiast 42 proc. jest spalane, a 24 proc. składowane, co jest sprzeczne z modelem gospodarki obiegu zamkniętego.

"Jednocześnie szacuje się, że ilość odpadów z tworzyw sztucznych wzrośnie w 2035 roku do 31 mln ton, co powinno wpłynąć na intensyfikację projektów recyklingowych" - napisano w komunikacie Grupy Orlen.

PR24.pl, PAP, DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej