Zbigniew Rau w Paryżu. Kwestia elektrowni atomowych bez francuskiego udziału nie jest przesądzona

Francuska oferta budowy elektrowni atomowej w Polsce była najsłabsza z nadesłanych. Kwestią trudną do uzgodnienia był francuski udział w finansowaniu inwestycji. Koncern EDF jednak nie poddaje się i próbuje przekonać do swoich rozwiązań. O współpracy w zakresie energetyki atomowej ma rozmawiać dziś w Paryżu szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau.

2022-11-09, 11:03

Zbigniew Rau w Paryżu. Kwestia elektrowni atomowych bez francuskiego udziału nie jest przesądzona
Trwają dyskusje o budowie elektrowni atomowych w Polsce.Foto: Shutterstock/engel.ac

Europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk powiedział, że francuska oferta budowy elektrowni atomowej w Polsce była najsłabsza i najbardziej ogólna. W Polskim Radiu 24 polityk był pytany o powody, dla których rząd dotychczas nie zdecydował się na współpracę z Francją przy budowie elektrowni jądrowej.

Zbigniew Kuźmiuk wskazywał, że problemem było między innymi finansowanie inwestycji.

- W ofercie francuskiej ta sprawa jest pokazana najsłabiej. Mówiąc inaczej, Francuzi chętnie by zbudowali nam elektrownię atomową, ale pod warunkiem, że my wyłożymy na to pieniądze - powiedział.


Posłuchaj

Polskie Radio 24: Z.Kuźmiuk o budowie elektrowni atomowej: oferta francuska była najsłabsza. 0:21
+
Dodaj do playlisty

Zaznaczył jednocześnie, że projekty atomowe są bardzo drogie i zwracają się w bardzo długim okresie, dlatego - tłumaczył europoseł Kuźmiuk - trudno wybrać ofertę, w której podmiot oferujący technologię nie gwarantuje swojego wkładu finansowego.

REKLAMA

W zeszłym tygodniu rząd zatwierdził uchwałę w sprawie budowy w Polsce elektrowni atomowej w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu. Elektrownia ma powstać przy współpracy z amerykańską firmą Westinghouse. Drugi obiekt, w wielkopolskim Pątnowie, ma wybudować firma z Korei Południowej. Polska i Korea podpisały list intencyjny w tej sprawie.


Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Źródło: PAP Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Źródło: PAP

W sumie rząd planuje wybudować w Polsce sześć reaktorów jądrowych w trzech elektrowniach. Według doniesień medialnych, w grze o atom w Polsce pozostaje nadal francuski koncern państwowy EDF.

O współpracy w zakresie energetyki atomowej ma rozmawiać dziś w Paryżu szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau. W stolicy Francji polski minister spotka się ze swą francuską odpowiedniczką Catherine Colonną.

Kwestia finansowania

EDF rozmawia z polskim rządem o modelach finansowania budowy elektrowni jądrowych i przekonuje, że atom w kilku technologiach to nie problem - napisał we wtorek "Puls Biznesu".

REKLAMA

- Obecna sytuacja w Europie, czyli kryzys energetyczny i kryzys bezpieczeństwa spowodowane wojną w Ukrainie, wymaga poważnej odpowiedzi ze strony rządów oraz poważnych decyzji. Polskich rząd takie decyzje podejmuje. Jednocześnie z takimi decyzjami wiąże się pewne ryzyko. Jest oczywiste, że proces wyboru dostawcy technologii musi być prowadzony w taki sposób, aby Komisja Europejska uzyskała odpowiednie gwarancje. Mamy doświadczenie w rozmowach z nią i rozumiemy jej działania. Jesteśmy gotowi dzielić się z Polską tym doświadczeniem - powiedział w rozmowie z "PB" wiceprezes segmentu nowych projektów jądrowych we francuskiej grupie EDF Vakis Ramany.

- Nieco ponad tydzień temu byłem w Warszawie i na prośbę Mateusza Bergera, pełnomocnika rządu, rozmawiałem z polskimi ekspertami o modelu pozyskiwania kapitału na budowę reaktorów EPR w Polsce. Rozmowy będą kontynuowane. Wskazaliśmy polskiej stronie kilka możliwych modeli finansowania, opartych m.in. na naszych doświadczeniach w Wielkiej Brytanii - dodał wiceprezes segmentu nowych projektów jądrowych we francuskiej grupie EDF.

Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ IAR/ PB/ PAP/ mib/kor

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej