more_horiz
Gospodarka

Wakacje kredytowe zostaną wydłużone? Wiemy, kiedy rząd podejmie decyzję

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2023 12:15
- Będziemy podejmować decyzje pewnie w połowie roku - stwierdził rzecznik rządu Piotr Müller, zapytany o możliwość wydłużenia wakacji kredytowych. Dodał, że rząd przygląda się też sytuacji kredytobiorców innych niż hipoteczni.
Według stanu na koniec grudnia wakacjami kredytowymi objętych zostało 1,05 mln kredytów o łącznej wartości 262,5 mld zł.
Według stanu na koniec grudnia wakacjami kredytowymi objętych zostało 1,05 mln kredytów o łącznej wartości 262,5 mld zł.Foto: Shutterstock/VGstockstudio

Rzecznik rządu pytany podczas konferencji prasowej, czy rząd rozważa zwiększenie liczby miesięcy, w których osoby mające kredyt mieszkaniowy mogłyby skorzystać z wakacji kredytowych, odpowiedział: "zobaczymy, jak będzie wyglądała sytuacja na rynku kredytowym".

- Będziemy te decyzje podejmować pewnie w połowie roku - stwierdził.

Zastrzegł, że na ten rok "te rozwiązania są już przyjęte".

Jak wygląda spłacalność

Przypomniał, że tak jak w 2022 r., także w tym roku są cztery miesiące wakacji kredytowych.

- Zobaczymy, jak będą wyglądały wysokości stóp procentowych i od tego uzależniamy te decyzje. Jeżeli stopy procentowe pójdą mocno w dół, to być może takie działanie nie będzie potrzebne - powiedział.

Piotr Müller wskazał, że rząd przygląda się też "sytuacji kredytobiorców poza kredytami hipotecznymi".

- Na tym rynku też należy patrzeć, jak wygląda spłacalność, zwiększenie zadłużenia. Potencjalne instrumenty pomocy też należy rozważać wobec innych grup czy przedsiębiorstw - zaznaczył.

Jak stwierdził, wprowadzanie różnych instrumentów, podobnie jak np. obniżonego VAT-u, "rozpatrujemy w perspektywie każdego kwartału".

- Tak samo będziemy podejmować decyzje zależnie od tego, jakie będą stopy procentowe - wyjaśnił.

Wakacje objęły 1,05 mln kredytów

- Według stanu na koniec grudnia wakacjami kredytowymi objętych zostało 1,05 mln kredytów o łącznej wartości 262,5 mld zł - poinformował rzecznik rządu.

To 54 proc. liczby wszystkich złotowych kredytów mieszkaniowych w Polsce i 68 proc. ich łącznej wartości. Poinformował, że na koniec grudnia 2022 r. z rozwiązania w postaci wakacji kredytowych skorzystano w przypadku 1 mln 50 tys. kredytów o łącznej wartości 262,5 mld zł.

Piotr Müller przypomniał, że w tym roku można skorzystać z odroczenia płatności czterech rat, po jednej w każdym kwartale. Z rozwiązania mogą skorzystać osoby, które spłacają kredyt hipoteczny zaciągnięty na własne potrzeby mieszkaniowe w walucie polskiej przed 1 lipca 2022 r. Okres kredytowania wydłuży się o liczbę miesięcy, o które zawieszono spłatę rat.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS