Ruszył nabór wniosków do programu "Dostępna przestrzeń publiczna". Chodzi o ułatwienia dla niepełnosprawnych

Od dzisiaj można składać wnioski do programu "Dostępna przestrzeń publiczna". Celem jest likwidacja barier architektonicznych i umożliwienie osobom ze szczególnymi potrzebami pełnego korzystania z takich miejsc, jak na przykład place zabaw dla dzieci, kościoły czy gabinety ginekologiczne.

2023-05-01, 11:10

Ruszył nabór wniosków do programu "Dostępna przestrzeń publiczna". Chodzi o ułatwienia dla niepełnosprawnych
Program "Dostępna przestrzeń publiczna" ma charakter wieloletni. W tym roku budżet wyniesie 80 milionów złotych, a całkowita wartość środków w latach 2023-2027 to około 300 milionów złotych.Foto: Shutterstock.com/gillmar


Wnioski można składać drogą elektroniczną w aplikacji generator wniosków PFRON. Nabór potrwa do 15 lipca.

Wiceminister rodziny i polityki społecznej oraz pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że program jest efektem rozmów z samorządami i obywatelami, którzy sygnalizowali konkretne potrzeby.

Samorządy chcą pomocy na inwestycje

Jak mówił wiceminister Paweł Wdówik, samorządy sygnalizują, że zapewnienie dostępności zgodnej z ustawą, wymaga czasem dużych nakładów, których nie są w stanie zrealizować z własnych środków. -Wychodzimy tu naprzeciw - zapewnił Paweł Wdówik.

Wiceminister przypomniał, że program składa się z czterech komponentów. Pierwszy - dostępna przestrzeń dla jednostek samorządu terytorialnego ma likwidować bariery w budynkach użyteczności publicznej, drugi - bariery w dostępie do budynków kultu religijnego.

REKLAMA

Polska jest usiana barierami architektonicznymi

Wiceszef resortu mówił, że bardzo wiele osób skarży się na trudności w dotarciu czy wejściu do kościoła. Jak podkreślił, program daje możliwość zakładnia pętli indukcyjnych w kościołach dla osób słabosłyszących.

Paweł Wdówik powiedział, że dostępność do gabinetów ginekologicznych jest szczególnie ważną sprawą, aby wszystkie tego typu placówki oferowały kobietom z niepełnosprawnościami możliwość korzystania z pełnego pakietu badań i konsultacji.

- To odpowiedź na zalecenia komitetu ONZ do spraw konwencji o prawach osób niepełnosprawnych, który wprost zalecił Polsce podjęcie pilnych działań w tym obszarze i my to właśnie realizujemy - dodał Paweł Wdówik.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej poinformowało, że program "Dostępna przestrzeń publiczna" ma charakter wieloletni. W tym roku budżet wyniesie 80 milionów złotych, a całkowita wartość środków w latach 2023-2027 to około 300 milionów złotych.

REKLAMA


PR24/IAR/Kurek/sw


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej