Rodziny wielodzietne zarabiają więcej. Socjolog: osiągają znacznie lepsze wyniki w zarządzaniu finansami

Większe rodziny osiągają wyższy dochód niż rodziny mniej liczne - wynika z badania "Jak rodziny gospodarują budżetem domowym" Instytutu Pokolenia. Można wnioskować, że dzieci motywują do pracowitości i przedsiębiorczości - powiedział dyrektor Instytutu Pokolenia, socjolog Michał Kot.

2023-06-28, 09:16

Rodziny wielodzietne zarabiają więcej. Socjolog: osiągają znacznie lepsze wyniki w zarządzaniu finansami
W gospodarstwach domowych o większej liczbie osób, gdzie dochód na jedną osobę jest niższy, konieczność bardziej efektywnego zarządzania środkami finansowymi i dostępnymi zasobami staje się nieunikniona.Foto: Shutterstock

Powołując się na badanie, socjolog poinformował, że wraz z rosnącą liczbą dzieci wzrasta dochód, jakim może rozporządzać gospodarstwo domowe.

- Różnica między gospodarstwami bez dzieci a gospodarstwami z czterema lub większą liczbą dzieci wynosi aż 72 proc. - powiedział.

W ocenie socjologa badanie pokazuje, że stereotypowe postrzeganie rodzin wielodzietnych jako "nie radzących sobie lub patologicznych" jest fałszywe.

- To są rodziny, które osiągają największe dochody - dodał Michał Kot.

REKLAMA

Jak dodał, kolejne dane pokazują, że wraz ze wzrostem liczby dzieci na utrzymaniu w badanej grupie rośnie udział przedsiębiorców.

Większa proekologiczność

W ocenie socjologa oznacza to, że osoby prowadzące działalność gospodarczą i mające większą liczbę dzieci angażują się bardziej i osiągają znacznie lepsze wyniki w zarządzaniu finansami.

- Z drugiej strony, możliwe jest także to, że rodziny w lepszej sytuacji finansowej mogą pozwolić sobie na utrzymanie większej liczby dzieci. Nie wiadomo, co jest powodem, a co przyczyną - dodał.

Michał Kot powiedział ponadto, że rodziny wielodzietne wykazują się większą proekologicznością.

REKLAMA

- Z badań wynika, że gospodarstwa domowe z więcej niż czwórką dzieci produkują mniej odpadów. Jest to efekt zarówno wielokrotnego użytkowania przedmiotów, jak i racjonalnego gospodarowania, eliminującego marnotrawstwo żywności itp. - skomentował.

Jak powiedział dyrektor Instytutu Pokolenia, w rodzinach z czwórką i więcej dzieci, zużycie wody na osobę jest trzykrotnie mniejsze, niż w gospodarstwach jednoosobowych. Wskazał, że w przypadku zużycia energii elektrycznej obserwuje się aż 2,7-krotnie mniejsze zużycie w rodzinach z czwórką i więcej dzieci niż w gospodarstwach jednoosobowych.

Potomstwo nie sprzyja oszczędzaniu

- W gospodarstwach domowych o większej liczbie osób, gdzie dochód na jedną osobę jest niższy, konieczność bardziej efektywnego zarządzania środkami finansowymi i dostępnymi zasobami staje się nieunikniona - powiedział socjolog.

- Taka sytuacja wymusza na członkach rodziny rozwinięcie umiejętności oszczędzania i odpowiedzialnego gospodarowania. Osoby wychowane w takich rodzinach są naturalnie nastawione na proekologiczne zachowania, stają się bardziej świadome i zdeterminowane, aby efektywnie wykorzystywać posiadane środki finansowe i zasoby - dodał.

REKLAMA

Z badania wynika także, iż większe rodziny mają mniejsze zadłużenie, niż małżeństwa z jednym czy dwójką dzieci, ale większa liczba potomstwa nie sprzyja oszczędzaniu. Wraz ze wzrostem liczby dzieci w małżeństwach spada udział odpowiedzi "odkładamy część dochodów regularnie".

PR24.pl, IAR, PAP, DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej