Polska wśród krajów z najniższym wskaźnikiem ubóstwa. Wiceminister rodziny podkreśla znaczenie programu 500+

- Polska znajduje się wśród trzech europejskich krajów - obok Czech i Słowenii - z najniższym wskaźnikiem ubóstwa i zagrożenia wykluczeniem społecznym - podkreśliła wiceminister rodziny Barbara Socha powołując się na najnowsze dane Eurostatu.

2023-06-22, 16:16

Polska wśród krajów z najniższym wskaźnikiem ubóstwa. Wiceminister rodziny podkreśla znaczenie programu 500+
Wiceminister rodziny: Polska znajduje się wśród trzech europejskich krajów - obok Czech i Słowenii - z najniższym wskaźnikiem ubóstwa. Foto: Kongres590

Wiceminister podczas Kongresu 590 w Warszawie powiedziała, że to wynik programu Rodzina 500+.

- Przez te sześć lat istnienia programu ten wskaźnik zmniejszył się o prawie 7 pkt procentowych - powiedziała wiceminister Socha podczas debaty pt. "Czy warto mieć dzieci?"

Dodała, że w wyniku programu 500+ w Polsce rodzi się więcej dzieci niż przed jego wprowadzeniem przewidywali demografowie. Jako inne pozytywne skutki programu wymieniła presję na wzrost wynagrodzeń kobiet i ich rosnącą aktywność zawodową.

Według danych opublikowanych neidawno przez Eurostat wynika, że w 2022 r. 95,3 mln osób w UE (22 proc. ludności) było zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym , tj. żyło w gospodarstwach domowych doświadczających co najmniej jednego z trzech zagrożeń: ubóstwem, poważnymi problemami materialnymi oraz bezrobociem. Liczba ta pozostała względnie stabilna w porównaniu z 2021 r. (95,4 mln, 22 proc. populacji).

REKLAMA

Polska z najniszym wskaźnikiem

Odsetki osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym różniły się w poszczególnych krajach UE w 2022 r. Najwyższe wartości odnotowano w Rumunii (34 proc.), Bułgarii (32 proc.), Grecji i Hiszpanii (po 26 proc.). Z kolei najniższe udziały odnotowano w Czechach (12 proc.), Słowenii (13 proc.) i Polsce (16 proc.).

Średnio najbardziej narażone na ryzyko ubóstwa lub wykluczenia społecznego w 2022 r. w UE były kobiety, osoby młode w wieku 18–24 lat, o niskim poziomie wykształcenia i osoby bezrobotne.

Posłuchaj

Wiceminister rodziny Barbara Socha mówi o sukcesie programu 500 plus w walce z ubóstwem (IAR) 0:19
+
Dodaj do playlisty

Jednocześnie ryzyko ubóstwa lub wykluczenia społecznego częściej dotyczyło gospodarstwach domowych z dziećmi na utrzymaniu niż osób bezdzietnych.

Uczestnicy Kongresu 590 rozmawiali między innymi o gospodarce, przyszłości rodziny, sztucznej inteligencji oraz o przyszłości Ukrainy i Trójmorza. Patronami Kongresu 590 byli Polskie Radio i Polskie Radio 24.

REKLAMA

Czytaj także:

IAR/PR24.pl/mk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej