Rosną koszty zatrudnienia. Czy nowoczesne technologie będą odpowiedzią na to wyzwanie?

Niemal trzy razy więcej przedsiębiorców wskazywało na wzrost kosztów zatrudnienia w 2023 r. w porównaniu z 2020 r. (odpowiednio 92 proc. i 33 proc.) - wynika z badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W ocenie analityków, jedną ze strategii radzenia sobie ze wzrostem kosztów pracowniczych może być wykorzystanie nowoczesnych technologii.

2024-02-14, 10:24

Rosną koszty zatrudnienia. Czy nowoczesne technologie będą odpowiedzią na to wyzwanie?
W 2023 r. 22 proc. badanych firm deklarowało wzrost wykorzystania nowoczesnych technologii, podczas gdy w 2021 r. było to tylko 13 proc.Foto: Shutterstock

W ostatnich czterech latach odsetek firm wskazujących na spadek kosztów zatrudnienia zmniejszył się z 16 proc. do 0 proc. Brak zmian w tym zakresie wskazało w 2023 r. blisko sześć razy mniej przedsiębiorców niż w 2020 r. (odpowiednio 7 proc. i 41 proc.) - wynika z badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego, opublikowanych w "Tygodniku Gospodarczym PIE".

Wzrost kosztów zatrudnienia to pokłosie obserwowanej w ostatnich latach wysokiej inflacji wpływającej na decyzje firm o podwyżkach wynagrodzeń oraz podnoszonej wysokości płacy minimalnej, co przełożyło się na wyższe koszty zatrudnienia, w tym na wzrost wysokości składek na ubezpieczenie społeczne.

Technologia jedną ze strategii

W ocenie analityków Instytutu, wykorzystanie nowoczesnych technologii (w tym m.in. cyfryzacji, robotyzacji) może być jedną ze strategii radzenia sobie ze wzrostem kosztów pracowniczych.

"Ale wydaje się, że polskie firmy nie wykorzystują jeszcze nowoczesnych rozwiązań na masową skalę" - czytamy w opracowaniu.

REKLAMA

W 2023 r. 22 proc. badanych firm deklarowało wzrost wykorzystania takich technologii, podczas gdy w 2021 r. było to tylko 13 proc. W latach 2021-2023 wraz ze wzrostem odsetka firm wskazujących na wzrost kosztów zatrudnienia rósł udział przedsiębiorstw, w których zwiększa się wykorzystanie nowoczesnych technologii.

Z inną sytuacją mieliśmy do czynienia w 2020 r., czyli w roku pandemicznym, ze ścisłymi lockdownami, które spowodowały wzrost wykorzystania nowoczesnych technologii w działalności firm, głównie w związku z pracą zdalną.

"Z naszych badań wynika, że w 2020 r. zarówno na wzrost kosztów zatrudnienia, jak i na wzrost wykorzystania nowoczesnych technologii wskazywało co trzecie przedsiębiorstwo" - piszą analitycy.

Co piąta firma wskazała, że w 2023 r. zwiększyła wykorzystanie nowoczesnych technologii w swojej działalności.

REKLAMA


. 

Automatyzacja procesu produkcji

Najczęściej wzrost wykorzystania nowoczesnych technologii deklarowały firmy związane z kulturą, rozrywką i rekreacją (42 proc.), finansami i ubezpieczeniami (35 proc.) oraz informacją i komunikacją (33 proc.). Z kolei najrzadziej wzrost wykorzystania nowoczesnych technologii możemy zaobserwować w przetwórstwie przemysłowym (12 proc.) oraz w pozostałej działalności usługowej (16 proc.).

Wszystko jednak wskazuje na to, że przedsiębiorcy sektora przetwórstwa przemysłowego będą częściej wdrażać nowoczesne technologie i to już w niedalekiej przyszłości. Z badań PIE wynika, że 42 proc. firm z sektora przetwórstwa przemysłowego planuje w 2024 r. realizować działania związane z automatyzacją procesu produkcji.

PR24.pl, PIE, DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej