Woda pitna dla sąsiadów kopalni Turów. Czeski resort środowiska zwleka z decyzją

Samorząd regionu Liberca pomoże gminom sąsiadującym z Kopalnią Turów w realizacji projektów zapewniających wodę pitną - poinformowano w Libercu. Decyzja jest związana z brakiem odpowiedzi czeskiego ministerstwa środowiska na wnioski o dotację z programów operacyjnych.

2024-02-15, 08:13

Woda pitna dla sąsiadów kopalni Turów. Czeski resort środowiska zwleka z decyzją
W finansowaniu projektów pomoże rekompensata wypłacona Republice Czeskiej przez Polskę i PGE. Kraje uzgodniły przekazanie 45 mln euro, z czego 35 mln euro trafiło na konto Funduszu "Turów", którym zarządza kraj liberecki. Foto: Lukasz Barzowski/Shutterstock

Samorząd kraju libereckiego (odpowiednik województwa) zapewnił gminy Hradek nad Nysą oraz Chrastava, że wesprze je w realizacji budowy systemów zaopatrzenia w wodę.

Prace przy projektach o wartości 240 mln koron, czyli około 40 mln zł, powinny rozpocząć się w tym roku i zakończyć w przyszłym.

Indywidualne dotacje

Gminy złożyły wnioski o dotacje z Programu Operacyjnego Środowisko, ale wciąż nie mają decyzji ministerstw środowiska i dlatego region, który jest dysponentem Funduszu "Turów", zdecydował się ich wsparcie przez indywidualne dotacje.

Według agencji CTK w finansowaniu projektów pomoże rekompensata wypłacona Republice Czeskiej przed dwoma laty przez Polskę i Polską Grupę Energetyczną, która jest właścicielem kopalni i sąsiedniej elektrowni.

REKLAMA

35 mln euro na Fundusz "Turów"

O tych środkach zdecydowali premierzy Polski Mateusz Morawiecki i Czech Petr Fiala w czesko-polskiej umowie o skutkach wydobycia w kopalni Turów.

Kraje uzgodniły przekazanie 45 mln euro, z czego 35 mln euro trafiło na konto Funduszu "Turów", którym zarządza kraj liberecki.

PR24.pl, PAP, DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej