Robot do zbioru herbaty to przełom? "Dorównuje pracy człowieka"

2024-04-15, 10:12

Robot do zbioru herbaty to przełom? "Dorównuje pracy człowieka"
Robot wykorzystywany jest przy zbiorze wiosennej herbaty Longjing (smocza studnia), która uprawiana jest w okolicach jeziora Zachodniego w prowincji Zhejiang. Foto: Youth China/Twitter

Podczas tegorocznych zbiorów herbaty w Hangzhou, w prowincji Zhejiang na wschodzie Chin, po raz pierwszy wykorzystano robota. Chiny są światowym liderem produkując 47 proc. herbaty. Maszyna, wyposażona w kamery oraz ramiona, wykonuje precyzyjne cięcie na szczycie herbacianych krzewów.

"Robot stworzony przez naukowców z Uniwersytetu Zhejiang Sci-Tech waży 550 kg i jest zasilany panelami słonecznymi. Prace nad nim rozpoczęły się w 2019 roku" - informuje gazeta "China Daily".

Maszyna, wyposażona w kamery oraz ramiona, wykonuje precyzyjne cięcie na szczycie herbacianych krzewów. Pączek, zawierający jeden liść, ma długość ok. 2 cm, a ogonek liścia od 3 do 5 mm. Jak informują naukowcy, wydajność robota osiąga do 1,5 sekundy na liść herbaty.

Średni wiek zbieraczy

Robot wykorzystywany jest przy zbiorze wiosennej herbaty Longjing (smocza studnia), która uprawiana jest w okolicach jeziora Zachodniego w prowincji Zhejiang. Do tej pory zbieraniem górnych pąków z jednym lub z dwoma liśćmi było oparte na pracy ręcznej. Odmiana Longjiang to jedna z najsłynniejszych zielonych herbat, zaliczana do klasy premium.

"Wykorzystanie robota na plantacjach herbaty to także rozwiązanie problemu demograficznego, gdyż obecnie średni wiek zbieraczy to około 60 lat" - pisze chińska prasa.

Naukowcy stwierdzili, że szybkością dorównuje on pracy człowieka.

Herbata uprawiana jest w ponad 60 krajach. Chiny produkują 47 proc. herbaty na świecie, kolejne są Indie, Kenia i Sri Lanka - podaje FAO.

"Zielona herbata to 58,3 proc. chińskiej produkcji, czarna to 15,2 proc., pu erh - 13, 4 proc, a oolong - 9,8 proc." - informuje First Tea, największy eksporter herbaty w Chinach.

Najwyższy popyt w Chinach

Według International Tea Committee (ITC) globalna konsumpcja herbaty wynosi 6,209 mln kg. Przyjmując średnio 3 gramy na filiżankę, oznacza to, że ponad 5 mld filiżanek herbaty jest wypijanych codziennie na całym świecie.

Prognozowane światowe przychody na rynku herbaty mają osiągnąć około 127,3 mld dolarów w 2024 r., przy najwyższym popycie w Chinach. Przewiduje się, że w 2025 r. rynek wykaże wzrost wolumenu o 2,3 proc. Globalne przychody mają wzrosnąć do 160 mld dolarów w 2028 r.

PAP/DoS

Polecane

Wróć do strony głównej