Rośnie liczba pracujących cudzoziemców w Polsce. Pękła okrągła liczba

W Polsce pracuje już ponad milion cudzoziemców. Wśród pracujących obcokrajowców maleje udział mężczyzn. Z punktu widzenia naszej gospodarki nie jest to najlepsza informacja, bo największe zapotrzebowanie na pracowników jest w budownictwie i przemyśle, a tam najwięcej ofert skierowanych jest do właśnie do panów.

2024-09-10, 15:38

Rośnie liczba pracujących cudzoziemców w Polsce. Pękła okrągła liczba
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock/Sach336699

Ponad milion cudzoziemców pracuje w Polsce co stanowi 6,6 proc. wszystkich pracujących. Dokładnie rzecz ujmując jest ich (stan na marzec 2024) 1 011,6 tysiąca osób. W stosunku do lutego liczba pracujących w Polsce obcokrajowców nieznacznie wzrosła, o 0,9 punktu proc., ale była nadal o 0,5 punktu proc. niższa niż w grudniu 2023 i o 0,9 punktu niższa niż rok wcześniej. Główny Urząd Statystyczny przyjął styczeń 2022 roku jako punkt odniesienia. 

Ukraińcy dominują wśród pracujących 

Najliczniejszą grupą są obywatele Ukrainy. Pracuje ich w Polsce 690,1 tys., ale ich udział w ogólnej liczbie cudzoziemców pracujących w RP zmalał w stosunku do stycznia 2022 o 5,1 punktu proc. Procentowy udział obywateli Ukrainy wyniósł 68,2 proc. wszystkich. 

Drugą najliczniejszą grupą, stanowiącą 11,6 proc. wszystkich pracujących cudzoziemców, byli Białorusini. Co oznacza, że obywatele dwóch sąsiadujących z RP od wschodu państw stanowili prawie 80 proc. wszystkich pracujących w Polsce obywateli innych krajów.

Zauważalny udział mają jednak już także Gruzini, którzy stanowią 2,5 proc. pracujących u nas obcokrajowców oraz obywatele najludniejszego obecnie kraju świata czyli Indii. Ci stanowią już 1,9 proc. pracujących cudzoziemców w RP. Obywateli Indii może w Polsce przybywać - tworzą zgraną diasporę i chętnie inwestują zarobione pieniądze w biznes na miejscu, zapraszając kolejnych krewnych. 

REKLAMA

Maleje za to udział mężczyzn wśród obcokrajowców pracujących w Polsce. Jak zauważył GUS, w styczniu 2022 stanowili 64,7 proc., obecnie 59,6 proc.

Duże miasta najsilniejszymi magnesami 

Rozkład geograficzny pracujących cudzoziemców pokazuje, że najwięcej jest ich w dużych   ośrodkach miejskich. W Warszawie i aglomeracji jest ich 193 tysiące (19,1 proc. ogółu), podczas gdy w obrębie reszty województwa mazowieckiego pracuje ich 34,7 tysiąca. Najmniej obcokrajowców jest w województwie świętokrzyskim - zaledwie 8,5 tysiąca. Mało też na Podkarpaciu (14,2 tys.) czy na Warmii i Mazurach (13,5 tysiąca). 

Podobnie, jak Polacy, cudzoziemcy podążają bowiem tam, gdzie jest praca. Zapełniają przy tym część luk na rynku pracy (na budowach, w handlu i usługach czy w gastronomii). 

Cudzoziemcy częściej pracują na zlecenie

Z nieco ponad miliona pracujących w Polsce cudzoziemców aż 383,6 tysiąca czyli prawie 38 proc. pracowało w oparciu o umowy cywilnoprawne (zlecenia, agencyjne itp.).

REKLAMA

Z szacunków, które w styczniu robił portal bankier.pl w oparciu o dane GUS wynika, że wśród ogółu pracujących (czyli razem Polaków i cudzoziemców) dotyczy to co dziesiątego zatrudnionego. 

Czytaj także: 

GUS/AM

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej