Napięcia w rządzie. Chodzi o ograniczenie sprzedaży alkoholu

W rządzie ograniczenia sprzedaży alkoholu budzą spory. Ministra zdrowia Izabela Leszczyna "napięciach"  w kwestii sprzedaży trunków na stacjach benzynowych i w nocy. Jest też dobra wiadomość dla winiarni.

2024-10-29, 14:39

Napięcia w rządzie. Chodzi o ograniczenie sprzedaży alkoholu
Sprzedaż alkoholu ma być ograniczona. Foto: Shutterstock/Krzysztof Pazdalski

Afera związana z tzw. alkotubkami nagłośniła dyskusję na temat ograniczenia sprzedaży alkoholu w Polsce. Trwa ona od czasu, gdy ministra Leszczyna przedstawiła pierwsze pomysły ograniczania sprzedaży napojów alkoholowych na stacjach benzynowych. Rząd i resort zdrowia pracują nad zmianami w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi i będą one teraz trafiać do konsultacji społecznych. Polaków mogą czekać spore zmiany, jeżeli chodzi o sprzedaż alkoholu. 

"Napięcie" w rządzie. Sporna kwestia stacji benzynowych i nocnej prohibcji

Ministra Izabela Leszczyna, w rozmowie z TVN24 wyjaśniła, że zakaz sprzedaży przez internet uwzględni interesy niedużych producentów, których jedynym kanałem sprzedaży jest e-handel. 

- Pracuję nad przepisem, który zakazuje sprzedaży przez internet, żeby nie wykluczyć w ogóle tej sprzedaży np. przez winiarnie, które mają pozwolenie na sprzedaż alkoholu, a to jedyny ich sposób - mówiła ministra. 

Przyznała jednak, że w rządzie są spory dotyczące regulacji. Napięcie jest zwłaszcza jeżeli chodzi o stacje benzynowe i zakaz sprzedaży nocą. Odpowiedzialni za gospodarcze resorty ministrowie mają być niechętni ograniczeniom w postaci jakichkolwiek form zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. 

REKLAMA

"Małpki" zostaną

O tzw. małpkach, czyli niedużych butelkach z alkoholem (najpopularniejsze są te o pojemności 100 ml), ministra powiedziała, że spełniają one normy europejskie i w związku z tym na rynku pozostaną. Będą jednak miały nowe wymogi związane z opakowaniami. W nowej ustawie ma znaleźć się obowiązkowe rozlewanie alkoholu do opakowań ze szkła lub metalu. Zakazane będą opakowania plastikowe itp., a rozlewany alkohol będzie musiał mieć formę płynną. Zakazane będą formy granulatu, żelu itp. 

Zmianę być może będą musiały przejść opakowania. W ustawie ma być zapis, że opakowania alkoholu nie będą mogły w żaden sposób zachęcać do spożycia, szczególnie osób poniżej 18. roku życia, choć obecny stan prawny w sumie to reguluje. Już teraz obowiązuje zakaz sprzedaży alkoholu osobom niepełnoletnim. 

Czytaj także: 

TVN24/gov.pl/AM

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej