Będzie nowe święto 11 lipca. Sprawdziliśmy, czy pójdziesz tego dnia do pracy

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o nowym święcie państwowym - Narodowego Dnia Pamięci o Polakach - Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) i Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzonego w dniu 11 lipca. Da nam dodatkowe wolne? Nie mamy dobrych wiadomości. 

2025-07-03, 12:22

Będzie nowe święto 11 lipca. Sprawdziliśmy, czy pójdziesz tego dnia do pracy
Wypoczynek nad Wisłą . Foto: Wojciech Olkusnik/East News

Najważniejsze informacje w skrócie: 

  • Prezydent RP podpisał ustawę o ustanowieniu 11 lipca Narodowego Dnia Pamięci o Polakach - Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) i Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej
  • Dzień Pamięci o Polakach - Ofiarach Ludobójstwa będzie świętem państwowym
  • Sam fakt, że 11 lipca będzie świętem państwowym nie oznacza, że będzie dniem ustawowo wolnym od pracy - Polacy nie zyskają więc dodatkowego dnia wolnego

Nowe święto państwowe

Dla uczczenia ofiar rzezi wołyńskiej ustanowiono w Polsce nowe święto państwowe obchodzone 11 lipca -  Narodowy Dzień Pamięci o Polakach - Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) i Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej. Za tą długą nazwą święta kryje się upamiętnienie tragicznych zdarzeń z lat 1939-1946, z głównym nasileniem w 1943. 

⚖️ "Święto państwowe" a "dzień wolny". Na czym polega kluczowa różnica?

Dlaczego nowe święto 11 lipca nie jest dniem wolnym, skoro jest "państwowe"? Klucz leży w rozróżnieniu dwóch pojęć prawnych.

Święto państwowe: Jest to dzień ustanowiony ustawą w celu upamiętnienia ważnych wydarzeń historycznych lub uhonorowania określonych grup. Ma charakter ceremonialny i patriotyczny. Przykładami takich świąt, które nie są dniami wolnymi, są Dzień Flagi (2 maja) czy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych (1 marca).

Dzień ustawowo wolny od pracy: To ściśle określona, zamknięta lista 14 dni w roku, zdefiniowana w osobnej ustawie z 1951 roku ("Ustawa o dniach wolnych od pracy"). Tylko dni wymienione w tej konkretnej ustawie gwarantują wolne od pracy.

REKLAMA

Wniosek: Aby nowe święto stało się dniem wolnym, nie wystarczy go ustanowić – trzeba by było dodatkowo znowelizować ustawę o dniach wolnych od pracy, dopisując do niej nową datę.

Jednak ustanowienie święta państwowego nie oznacza, że dzień w którym jest obchodzone automatycznie staje się dniem ustawowo wolnym od pracy. Tak jak np. obchodzony 2 maja Dzień Flagi Rzeczypospolitej, 11 lipca nie będzie dniem wolnym. Czyli pomimo tego, że będzie świętem państwowym, do pracy wszyscy pójdą normalnie. Podobny charakter ma też np. Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony 1 marca, który również jest dniem pracującym pomimo faktu, że obchody tego dnia mają charakter państwowy. 

Lipiec, co prawda, byłby idealnym momentem (z punktu widzenia pracowników) na święto państwowe będące równocześnie ustawowo wolnym dniem, ale pomysłodawcy Narodowego Dnia Pamięci o Polakach - Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) i Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej nie zaproponowali, by takim się stał. 

REKLAMA

🏖️ Kto ma najwięcej wolnego w Europie? Ranking dni ustawowo wolnych

Polska, z 14 dniami ustawowo wolnymi od pracy, plasuje się w europejskiej czołówce. Jak wypadamy na tle innych?

Liderzy "lenistwa": Do krajów z największą liczbą dni wolnych w Europie należą Słowacja (15 dni), Cypr (15 dni) oraz Malta (14 dni).

Europejscy pracusie: Po drugiej stronie skali znajdują się kraje ze znacznie mniejszą liczbą świąt państwowych będących dniami wolnymi. Należą do nich m.in. Wielka Brytania (8-9 dni, w zależności od części kraju) czy Holandia (8 dni).

Niemiecki federalizm: Nasi zachodni sąsiedzi mają 9 świąt ogólnokrajowych, ale każdy land ma dodatkowo swoje własne dni wolne, co sprawia, że w zależności od miejsca zamieszkania, liczba dni wolnych waha się od 10 do nawet 13.

REKLAMA

Jakie są dni ustawowo wolne od pracy w roku? 

W 2025 roku spora część dni ustawowo wolnych już miała miejsce. Jednak wciąż zostało ich sporo: 

  • 15 sierpnia – Święto Wojska Polskiego (piątek)
  • 1 listopada – Wszystkich Świętych (sobota)
  • 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości (wtorek)
  • 24 grudnia - Wigilia Bożego Narodzenia (środa)
  • 25 grudnia – Boże Narodzenie (pierwszy dzień, czwartek)
  • 26 grudnia – Boże Narodzenie (drugi dzień, piątek)

W 2026 roku następujące dni będą ustawowo wolne od pracy: 

  • 1 stycznia – Nowy Rok (czwartek)
  • 6 stycznia – Święto Trzech Króli (wtorek)
  • 5 kwietnia – Niedziela Wielkanocna (data ruchoma)
  • 6 kwietnia – Poniedziałek Wielkanocny (data ruchoma)
  • 1 maja – Święto Pracy (piątek)
  • 3 maja – Święto Konstytucji 3 Maja (niedziela)
  • 24 maja – Zielone Świątki (Zesłanie Ducha Świętego, data ruchoma, niedziela)
  • 4 czerwca – Boże Ciało (data ruchoma, czwartek)
  • 15 sierpnia – Święto Wojska Polskiego, (sobota)
  • 1 listopada – Wszystkich Świętych (niedziela)
  • 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości (środa)
  • 24 grudnia – Wigilia Bożego Narodzenia (czwartek)
  • 25 grudnia – Boże Narodzenie (pierwszy dzień, piątek)
  • 26 grudnia – Boże Narodzenie (drugi dzień, sobota)

Tak czy inaczej - wolnych dni można znaleźć w kalendarzu całkiem dużo. Warto pamiętać, że jeżeli ustawowo wolny dzień do pracy przypada w sobotę, to pracodawca musi oddać w zamian inny dzień. Jeżeli jednak przypada w niedzielę, to dodatkowego dnia wolnego nie będzie. 

Listę dni wolnych w 2026 można wykorzystać do planowania długich weekendów i wakacji z wykorzystaniem minimalnej liczby dni urlopowych. Niestety dla pracowników, np. 3 maja przypadnie w 2026 w niedzielę - majówka 2026 będzie więc wyjątkowo krótka. Najlepszym momentem na urlop z minimalnym wykorzystaniem dni wolnych będzie początek i koniec roku. 

REKLAMA

Czytaj także: 

Źródło: PolskieRadio24.pl/Andrzej Mandel


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej