more_horiz
Gospodarka

Znamy wstępny koszt budowy elektrowni jądrowej w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2018 15:03
Wiceminister energii Tadeusz Skrobel poinformował, że szacunkowy koszt planowanej elektrowni jądrowej wynosi około 15 miliardów złotych za 1000 megawatów. Ostateczny koszt będzie zależał od różnych czynników, w tym od liczby i mocy bloków jądrowych, które powstaną. Można przyjąć, że dla elektrowni o mocy 3000 MW będzie to ok. 45 mld zł, natomiast przy 4500 MW ok. 67 mld zł plus koszty finansowe, które będą mocno zależne od źródła kapitału - podsumował wiceminister.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Jedną z zasadniczych kwestii, która nie została jeszcze ustalona, jest sprawa finansowania budowy elektrowni. Tadeusz Skrobel przyznał w odpowiedzi na interpelację poselską, że w ocenie ministra energii dotychczas proponowany model kontraktu różnicowego, gwarantujący stałe ceny prądu, był zbyt kosztowny, dlatego rozpoczeto prace nad alternatywnymi modelami finansowania siłowni.

Wiceminister zapewnił, że wielkość kapitału dostępnego w Polsce, UE i na świecie jest wystarczająca do budowy wielu bloków jądrowych. Zaznaczył, że kluczowe jest opracowanie efektywnego modelu i pogodzenie oczekiwań inwestora z interesem społeczeństwa.

Nie wiadomo, gdzie powstanie planowana elektrownia. Obecnie sprawdzane są dwie lokalizacje na Pomorzu: Żarnowiec oraz Lubiatowo-Kopalino. Miejsce inwestycji poznamy prawdopodobnie w przyszłym roku.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, wnp.pl, md