more_horiz
Gospodarka

Łatwiej o kredyt mieszkaniowy, trudniej o konsumpcyjny. Zmienia się polityka banków

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 11:45
W ostatnim kwartale 2020 r. banki deklarują łagodzenie polityki kredytowej i oczekują wzrostu popytu na kredyt - wynika z przedstawionej w poniedziałek kwartalnej informacji Narodowego Banku Polskiego na temat sytuacji na rynku kredytowym.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock

"Na politykę kredytową banków i popyt na kredyt w III kwartale 2020 r. miał wpływ wzrost optymizmu po ograniczeniu obostrzeń związanych z pandemią, ale również utrzymująca się niepewność co do rozwoju sytuacji gospodarczej. Zarówno w polityce kredytowej jak i popycie widoczne były różnice między gospodarstwami domowymi a przedsiębiorstwami" - napisano w kwartalnej informacji "Sytuacja na rynku kredytowym – wyniki ankiety do przewodniczących komitetów kredytowych".

firma free 1200.jpg
Tańsze gwarancje kredytowe BGK dla biznesu. Zobacz, jak z nich skorzystać

Jak zauważono, za wyjątkiem kredytów mieszkaniowych, gdzie doszło do złagodzenia kryteriów udzielania kredytów, banki jedynie nieznacznie zmieniły swoją politykę w tym zakresie.

W czwartym kwartale banki łagodzą kryteria przyznawania kredytów dla firm i gospodarstw domowych

"Na IV kwartał 2020 r. banki deklarują łagodzenie polityki kredytowej we wszystkich kategoriach kredytów dla przedsiębiorstw i gospodarstw domowych – choć w różnym stopniu – oraz oczekują wzrostu popytu na kredyt" - czytamy w informacji.

W trzecim kwartale banki złagodziły kryteria kredytowe dla małych firm

W komunikacie zauważono, że w trzecim kwartale 2020 r. ankietowane banki utrzymały dotychczasowe kryteria udzielania kredytów dla dużych przedsiębiorstw oraz nieznacznie złagodziły wobec sektora MSP.

Jednocześnie zaostrzyły warunki udzielania kredytów, w tym marżę kredytową. Banki odnotowały dalszy spadek zgłaszanego przez przedsiębiorstwa popytu na kredyty, zwłaszcza na kredyty długoterminowe.

kredyt1200.jpg
Mniej kredytów dla małych firm. Znamy nowe dane BIK

W opinii banków do niższego popytu przyczyniła się pomoc publiczna udzielona przedsiębiorstwom.

Dzięki złagodzeniu kryteriów udzielania kredytów mieszkaniowych, lekki wzrost popytu na te pożyczki

 "Zgodnie z zapowiedziami z lipca br., ankietowane banki złagodziły kryteria udzielania kredytów mieszkaniowych oraz obniżyły wysokość wymaganego wkładu własnego. Jednocześnie podniosły marżę kredytową.

W III kwartale 2020 r. banki zaobserwowały umiarkowany wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe" - napisano.

Zaostrzenie kryteriów udzielania kredytów konsumpcyjnych

Banki nieznacznie zaostrzyły natomiast kryteria udzielania kredytów konsumpcyjnych oraz podniosły wysokość marży kredytowej i nieodsetkowych kosztów takich kredytów.

Z drugiej strony złagodzono warunki odnośnie do maksymalnej kwoty kredytu i maksymalnego okresu kredytowania. "Opinie banków co do zmian popytu były podzielone, z nieznaczną przewagą podmiotów zauważających jego wzrost" - dodano.

Jak wyjaśnia NBP, kwartalna informacja pt. "Sytuacja na rynku kredytowym – wyniki ankiety do przewodniczących komitetów kredytowych" została przygotowana na podstawie ankiety, którą na początku października 2020 r. wypełniły 24 banki o łącznym udziale w rynku kredytowym wynoszącym 89 proc.

PAP, jk