more_horiz
Gospodarka

Największa na świecie bryła szafirów znaleziona na Sri Lance. Waży ponad pół tony - 2,5 mln karatów

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 13:00
Na Sri Lance znaleziono bryłę szafirów ważącą 510 kilogramów (2,5 mln karatów) i wartą 100 mln dolarów. Władze Sri Lanki twierdzą, że ta największa na świecie grupa szafirów gwiezdnych została znaleziona na podwórku przez przypadek, pisze BBC News.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Tego typu kamienie księżycowe to minerały wydobywane jedynie w Brazylii, Indiach, Szwajcarii, Australii, USA i na Sri Lance. Warto wiedzieć, że małe złoża tych kamieni szlachetnych znajdują się również w Polsce, niedaleko Jeleniej Góry.

Handlarz kamieniami szlachetnymi powiedział BBC, że szafir został znaleziony przez robotników kopiących studnię na terenie jego posiadłości w okolicy Ratnapura, bogatej w klejnoty.

Zbitka szafirów waży ponad pół tony - 2,5 mln karatów

Eksperci szacują, że szafiry, które są bladoniebieskie, mogą osiągnąć wartość na rynku międzynarodowym nawet do 100 milionów dolarów. Bryła kamieni waży około 510 kilogramów (2,5 miliona karatów) i została nazwana Szafirem Serendipity.

- Osoba, która kopała studnię, zaalarmowała nas o występujących rzadkich kamieniach. Później natknęliśmy się na ten ogromny okaz - powiedział BBC pan Gamage, właściciel kamienia. Gamage, który jest handlarzem kamieni szlachetnych w trzecim pokoleniu, poinformował władze o znalezisku. Oczyszczenie kamienia z błota i innych zanieczyszczeń zajęło ponad rok, zanim zdołano go przeanalizować i poświadczyć.

Podczas procesu czyszczenia niektóre kamienie wypadły z gromady i okazało się, że są to wysokiej jakości gwiaździste szafiry.

Ratnapura, co w języku syngaleskim oznacza "miasto klejnotów", jest znana jako stolica klejnotów tego południowoazjatyckiego kraju. W przeszłości znajdowano tam inne cenne kamienie.

Sri Lanka jest wiodącym eksporterem drogocennych klejnotów

Jak czytamy w BBC News, w ubiegłym roku Sri Lanka zarobiła około pół miliarda dolarów na eksporcie klejnotów, oszlifowanych diamentów i biżuterii.

Sri Lanka shutterstock 1200.jpg
Smaki, zapachy, emocje. Sri Lanka z Witkacym i Malinowskim

- Nigdy wcześniej nie widziałem tak dużego okazu. Prawdopodobnie powstał on około 400 milionów lat temu - powiedział BBC dr Gamini Zoysa, znany gemmolog.

Eksperci zwracają również uwagę, że chociaż okaz ma wysoką wartość karatową, wszystkie kamienie wewnątrz grona mogą nie być wysokiej jakości. Agencja zauważa, że znalezisko pojawiło się w chwili, gdy przemysł klejnotów Sri Lanki poniósł straty w wyniku blokady wywołanej pandemią.

"Wyjątkowy okaz"

Osoby pracujące w branży mają nadzieję, że Szafir Serendipity przyciągnie teraz międzynarodowych nabywców i ekspertów - chociaż jego wielkość i skład nie zostały jeszcze przeanalizowane i uwierzytelnione przez niezależnych międzynarodowych ekspertów.

- Jest to wyjątkowy okaz gwiaździstego szafiru, prawdopodobnie największy na świecie. Biorąc pod uwagę jego rozmiar i wartość, uważamy, że zainteresuje prywatnych kolekcjonerów lub muzea - powiedział Thilak Weerasinghe, przewodniczący Krajowego Urzędu ds. Klejnotów i Biżuterii Sri Lanki.

BBC News, jk