Sądny dzień dla frankowiczów. Mec. Garlacz zaleca klientom cierpliwość

O sytuacji frankowiczów oraz podejmowanych przez nich działaniach w kontekście podjętej w ostatnich dniach uchwały Sądu Najwyższego, mówiła w radiowej Jedynce mecenas Marlena Garlacz.

2021-09-03, 19:16

Sądny dzień dla frankowiczów. Mec. Garlacz zaleca klientom cierpliwość
SNB może pozwolić sobie na wzrost wartości franka.Foto: shutterstock.com/Fedor Selivanov

Przypomnijmy, frankowicze czekali na decyzję Sądu Najwyższego dotyczącą rozpoznania wniosku I Prezes Sądu Najwyższego o rozstrzygnięcie zagadnień prawnych dotyczących tematyki kredytów denominowanych i indeksowanych w walutach obcych.

Sąd Najwyższy nie podjął sprawy kredytów frankowych

Chodzi przede wszystkim o sprawę tzw. kredytów frankowych. Sąd decyzji nie podjął, postanowił za to zwrócić się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z trzema pytaniami prejudycjalnymi dotyczącymi problematyki powoływania sędziów w Rzeczpospolitej Polskiej.

Posłuchaj

O sytuacji frankowiczów oraz podejmowanych przez nich działaniach w kontekście podjętej w ostatnich dniach uchwały Sądu Najwyższego, mówiła w radiowej Jedynce mecenas Marlena Garlacz./Justyna Golonko/. 5:13
+
Dodaj do playlisty

A to oznacza przedłużenie stanu zawieszenia i dalsze czekanie na decyzje.

Z drugiej strony, wielu z frankowiczów  wzięło sprawy w swoje ręce i dochodzi swoich praw w sądach powszechnych.

REKLAMA

Gość Polskiego Radia podkreśla, że braku decyzji Sądu Najwyższego należało się spodziewać,  ale nie oznacza to, że jest to złe rozwiązanie dla frankowiczów.

Powiązany Artykuł

franki szwajcarskie bankonty pieniędze kredyt 1200.jpg
"Bardzo rozczarowująca decyzja SN". Mec. Czabański o braku rozstrzygnięcia ws. "frankowiczów"

Frankowicze muszą uzbroić się w cierpliwość

Jak zauważa, skierowanie sprawy do Sądu najwyższego oznacza przedłużenie jej rozstrzygnięcia o jeden, dwa lata.

- Dlatego nasza kancelaria zaleca klientom cierpliwość, mam nadzieję, że tzw. linia orzecznicza ws. frankowiczów ukształtuje się w tym czasie w Sądzie Najwyższym i nie będziemy już potrzebowali uchwały frankowej - mówi Marlena Garlacz.

Tymczasem w sądach znajduje się bardzo wiele, idących w setki, spraw dotyczących kredytów frankowych.

REKLAMA

Dlatego, jak podkreśla gość Polskiego Radia, sądy muszą rozpocząć orzekanie zgodnie z utrwalonym orzecznictwem, które jest korzystne dla frankowiczów.

Powiązany Artykuł

1200, TSUE, shutter.jpg
Brak rozstrzygnięcia sprawy frankowiczów. Skierowano pytania do TSUE

Jednocześnie wielu sędziów zwleka z wydaniem orzeczeń ws. frankowiczów

- Szczególnie że rozstrzygnięcia sądowe są w zdecydowanej większości korzystne dla kredytobiorców we frankach. Ale jest jeden problem - jest grupa sędziów, którzy bardzo wolno wydają wyroki, przez pięć lat nie potrafią wydać ani jednego - mówi mecenas Garlacz.

Ugody proponowane przez banki na ogół niekorzystne dla frankowiczów

Odnosząc się do zalecanych przez Komisję Nadzoru Finansowego ugód banków z frankowiczami, gość Polskiego Radia zauważa, że proponuje je tylko kilka banków, ale nie są one korzystne, gdyż polegają na przewalutowaniu kredytu, ale tylko tego, co zostało do spłaty lub na niekorzystnych warunkach.

Justyna Golonko, jk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej