more_horiz
Gospodarka

Rosja: szósta podwyżka stóp procentowych w tym roku. Ekonomiści ostrzegają przed kryzysem

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2021 09:30
Bank centralny Rosji podniósł w piątek stopy procentowe do 7,5 proc. Ekonomiści ostrzegają, że kraj stoi w obliczu potrójnego zagrożenia związanego z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem, nowymi ograniczeniami pandemicznymi i rosnącą inflacją.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Nikolay Antonov

Rosyjska gospodarka powróciła w tym roku do stanu sprzed pandemii - szybciej niż się spodziewano i szybciej niż większość innych dużych gospodarek. Bank centralny w komunikacie przekazał, że inflacja "rozwija się znacznie powyżej prognozy i oczekuje się, że na koniec 2021 r. znajdzie się w przedziale 7,4-7,9 proc.", co stanowi ogromny wzrost w stosunku do lipcowej prognozy poniżej 6 proc.

Gubernator Elwira Nabiullina przyjęła agresywne podejście do okiełznania inflacji i od miesięcy ostrzegała, że rosnące ceny grożą wykolejeniem się rosyjskiego ożywienia. Obawy te skłoniły ją do podniesienia głównej stopy procentowej Banku Centralnego o 0,75 punktu procentowego do 7,5 proc., co było bardziej agresywną podwyżką, niż oczekiwały rynki finansowe.

Nabiullina powiedziała, że kolejne podwyżki stóp są na wyciągnięcie ręki, ponieważ Bank walczy o sprowadzenie inflacji z powrotem do docelowego poziomu 4 proc. Ceny rosną obecnie prawie dwukrotnie szybciej - o 7,8 proc. - podał bank w piątkowym oświadczeniu, dodając, że czynniki inflacyjne "zdominowały" horyzont gospodarczy.

Ograniczenia w pandemii

Bank nie obniżył prognoz wzrostu gospodarczego, ale inni ekonomiści twierdzą, że rosyjska gospodarka będzie znacząco dotknięta przez ostatnią falę koronawirusa. Moskwa ma zostać objęta od czwartku 10-dniową częściową blokadą, w ramach której zamknięte zostaną wszystkie niepotrzebne przedsiębiorstwa, a pracownicy zostaną wysłani na przedłużone płatne urlopy.

Czytaj także:
shut dolar inflacja 1200.jpg
''Nie sądzę, abyśmy mieli stracić kontrolę nad inflacją.'' Sekretarz skarbu USA i prezes Fedu uspokajają rynki

Rosja zgłosiła w piątek rekordową liczbę 37 141 nowych przypadków zakażeń wirusem COVID-19 i poinformowała, że w ciągu ostatnich 24 godzin zmarło na niego 1 064 pacjentów.

Bank centralny prognozuje, że w 2021 roku PKB wzrośnie o 4-4,5 proc. Zauważono jednak, że oznaki spowolnienia gospodarczego są już powszechne w wielu sektorach gospodarki. Ożywienie w sektorze usług jest hamowane przez trudną sytuację epidemiczną. Usługi stanowią ponad trzy czwarte gospodarki Moskwy, a nadchodzące twarde blokady (...) prawdopodobnie będą miały znaczący wpływ na prowadzenie biznesu.

- Poprzez fale pandemii widzimy, że ograniczenia mają coraz mniejszy wpływ na popyt, a w połączeniu z ograniczeniami podaży i zamykaniem firm, uważamy, że ograniczenia związane z pandemią mają teraz większy wpływ na inflację - powiedziała Elwira Nabiullina podczas konferencji prasowej po piątkowej podwyżce stóp procentowych.

Piątkowa decyzja była szóstą z rzędu podwyżką stóp procentowych w Rosji w tym roku, oddalając koszt kredytu od historycznie niskiego poziomu 4,25 proc., ustalonego w zeszłym roku w celu wsparcia gospodarki.

PolskieRadio24.pl/ The Moscow Times/ Reuters/ mib

REKLAMA