Doradcy ds. innowacji wsparli setki polskich firm. "Konsultacje mogą rozwiać wszelkie wątpliwości"

750 przedsiębiorstw skorzystało od 2019 r. z usług bezpłatnych doradców innowacyjnych, którzy pomagali firmom opracować i wdrożyć nowe produkty. Jak wynika z danych Centrum Projektów Badawczych UE, wśród innowacji znalazły się m.in. domy na wodzie, recykling produktów OZE, system do zdalnego zarządzania ruchem w portach czy terminalach, czy też opracowanie nowej formuły produkcji pieczywa bez sztucznych dodatków i konserwantów.

2022-05-17, 09:12

Doradcy ds. innowacji wsparli setki polskich firm. "Konsultacje mogą rozwiać wszelkie wątpliwości"
W ostatniej dekadzie powstało u nas kilkadziesiąt firm, które wykształciły wyspecjalizowaną kadrę, stworzyły zaawansowane laboratoria i są już zdolne konkurować w przetargach ESA.Foto: shutterstock.com/ART STOCK CREATIVE

Produkty te - jak poinformowała szefowa Centrum Projektów Badawczych UE Katarzyna Walczyk-Matuszyk - powstały dzięki rządowemu programowi Innovation Coach. Jego celem jest zwiększenie liczby polskich firm prowadzących prace badawczo-rozwojowe (wspólnie z naukowcami) i wdrożenie nowych rozwiązań, które uatrakcyjnią ofertę polskiego rynku, ale też umożliwią przedsiębiorcom ekspansję zagraniczną.

Program powstał w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, a jego wdrażaniem zajmuje się Centrum Projektów Badawczych UE przy Instytucie Podstawowych Problemów Techniki PAN.

Eksperci z bardzo różnych obszarów

Według szefowej CPB UE kluczową rolę w realizacji Innovation Coach odgrywają eksperci, którzy pokazują firmom, jak zaangażować się w prace nad innowacjami, a co najważniejsze - pomagają w planowaniu działań badawczo rozwojowych. Udział w projekcie może wziąć każdy przedsiębiorca zarejestrowany w Polsce, który nie wdrażał jeszcze innowacji i wyraża chęć rozwoju w tym kierunku. Program - jak przekazała Katarzyna Walczyk-Matuszyk - jest w stanie pomóc również tym, którzy nie mają jeszcze sprecyzowanego pomysłu na takie działania.

- Często trafiają do nas przedsiębiorcy, którzy mają obawy, czy na pewno ich branża nadaje się do wdrażania innowacji, a także czy ich firma poradzi sobie z realizacją pomysłu. Z doświadczenia jednak wiem, że konsultacje z ekspertem mogą rozwiać wszelkie wątpliwości - powiedziała szefowa CPB UE.

REKLAMA


Dodała, że w Innovation Coach przedsiębiorcom pomagają eksperci z bardzo różnych obszarów, m.in.: biotechnologii, zagadnień spożywczych, żeglugi, IT czy strategii i zarządzania innowacją.

- Często też współpracujemy z instytutami badawczymi, co dodatkowo rozszerza nasze perspektywy i pozwala osadzić pomysł w rzeczywiści - wyjaśniła Katarzyna Walczyk-Matuszyk.


Trzy główne wymagania

Z danych CPB UE wynika, że w projekcie realizowanym od 2019 roku z usług doradców innowacyjnych skorzystało 750 firm - najwięcej w województwach: mazowieckim (150), małopolskim (82), wielkopolskim (77), dolnośląskim (61) i śląskim (57). Najmniej było ich w województwach: lubuskim (20), warmińsko-mazurskim (21), opolskim (23).

Z Innovation Coach może skorzystać przedsiębiorstwo, które spełnia wszystkie trzy wymagania: jest zarejestrowana w Polsce, nie ma doświadczenia w prowadzeniu prac B+R i pozyskiwaniu środków publicznych w zakresie B+R+I, planuje wdrożenie innowacji produktowej/procesowej przy wsparciu środków publicznych.

REKLAMA


Jak wynika z danych GUS za lata 2018-2020 (dane z 31 stycznia 2022 r.), na wdrażanie działań innowacyjnych decydowała się co trzecia polska firma. W sektorze usług było to 33 proc. przedsiębiorstw, a w sektorze przemysłowym 36,7 proc. W segmencie firm zatrudniających od 10 do 49 pracowników innowacje wprowadza 29,7 proc. w sektorze usługowym oraz 30,2 proc. z sektora przemysłowego.

PR24.pl, PAP, DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej