more_horiz
Gospodarka

Trójmorze to również Ukraina. Eksperci: trzeba ją zbliżać do integracji z UE

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2022 12:02
Jak najszersze włączanie Ukrainy w gospodarczy system Trójmorza może być pomocne w jej zbliżaniu do integracji z UE, może przyspieszyć proces integracji. Samo Trójmorze musi zresztą ewoluować w kierunku przynależności do tej inicjatywy państw faktycznie leżących między trzeba morzami a wówczas Ukraina w oczywisty sposób się pojawia - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: prof. Zbigniew Krysiak (Instytut Myśli Schumana) i Wojciech Lewandowski (Wise Europa).
Włączenie Ukrainy do inicjatywy Trójmorza to jedna z form współpracy, dzięki której Ukrainy mogłaby szybciej wejść na ścieżkę akcesyjną do UE.
Włączenie Ukrainy do inicjatywy Trójmorza to jedna z form współpracy, dzięki której Ukrainy mogłaby szybciej wejść na ścieżkę akcesyjną do UE.Foto: Alexandros Michailidis/Shutterstock

Goście audycji rozmawiali m.in. o udziale Ukrainy w inicjatywie Trójmorza i możliwościach jej uczestnictwa w niej w wymiarze gospodarczym, biorąc pod uwagę fakt, że obecnie Fundusz Trójmorza jest ograniczony tylko do państw UE.

Już trwają zakulisowe rozmowy?

- Trójmorze jest podmiotem, który będzie ulegał ewolucji. Jego tworzenie miało miejsce wówczas, gdy nie można było dopuścić do kontrowersji. Państw leżących między trzema morzami jest jednak sporo więcej niż te, które obecnie wchodzą w skład Trójmorza, stąd zakreślono je tylko do UE. Obecnie coraz więcej osób uważa, że właściwe funkcjonowanie Trójmorza w sensie gospodarczym i społecznym będzie miało miejsce wtedy, gdy wejdą w jego skład te państwa, które rzeczywiście leżą między tymi morzami. A tu jest również Ukraina - argumentował prof. Zbigniew Krysiak.

W jego opinii nie da się dłużej działać tak, żeby Ukraina była piątym kołem u wozu, które nie wiadomo jaki ma status.

- Wydaje mi się zatem, że już trwają zakulisowe rozmowy, żeby model Trójmorza skorygować tak, aby był on skuteczny dla odbudowy Ukrainy, dla infrastruktury, jeżeli chodzi o drogi, połączenia kolejowe. Jednak to musi mieć charakter formalny – powiedział prof. Krysiak.

Wyraził przekonanie, że ze strony UE nie będzie już obaw, że tworzone jest oddzielne ciało, które się z UE wyłącza, będzie stawało wręcz w opozycji.

Istotne wsparcie dla inicjatywy

Wojciech Lewandowski również stwierdził, że włączenie Ukrainy to jedna z form współpracy, dzięki której Ukrainy mogłaby szybciej wejść na ścieżkę akcesyjną do UE.

- To może być zacieśnianie współpracy, pomost do UE. Proces integracji gospodarczej Ukrainy z Unią będzie na pewno bardzo złożony i rozciągnięty w czasie więc im wcześniej Ukraina będzie włączana we współpracę gospodarczą w ramach np. Grupy Wyszehradzkiej czy Trójmorza to będzie szybciej przybliżała się do docelowego modelu, czyli integracji z UE - stwierdził Wojciech Lewandowski.

Prof. Krysiak podkreślał, że znaczenie Trójmorza dostrzegają Stany Zjednoczone czy Wielka Brytania, angażując się finansowo. To może istotne wesprzeć tę inicjatywę także z punktu widzenia wychodzenia całego naszego regionu z pewnych zapóźnieni, np. w zakresie cyfryzacji czy infrastruktury.

Posłuchaj
22:17 PR24_AAC 2022_06_27-09-08-13.mp3 Rządy Pieniądza. Gośmi audycji byli: prof. Zbigniew Krysiak (Instytut Myśli Schumana) i Wojciech Lewandowski (Wise Europa).

Ukraińskie firmy przenoszą się do Polski

Goście Rządów Pieniądza analizowali także nowe rozwiązania dotyczące wsparcia przez polski rząd uchodźców wojennych z Ukrainy. Ich zdaniem ta pomoc powinna mieć już teraz charakter długofalowy.

Wojciech Lewandowski powołał się na raport Wise Europa wykonany we współpracy z innymi organizacjami, z którego wynika, że na stałe w Polsce może pozostać od 1,5 mln do 3 mln Ukraińców. Jak zaznaczył, część z pewnością nie będzie miała możliwości podejmowania pracy, aktywności gospodarczej, ale ważne jest, aby generalnie docelowo wybierali jednak model samodzielności finansowej.

Prof. Krysiak zwrócił uwagę, że już teraz ukraińskie firmy przenoszą się do Polski, bo u siebie nie mogą prowadzić działalności. To może się utrzymać i być zdecydowanie korzystne, również w kontekście odbudowywania Ukrainy z naszym udziałem.

PR24.pl, Anna Grabowska, DoS