more_horiz

Ukraina partnerem Trójmorza. Marek Król: to buduje jej prestiż

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2022 19:13
- To daje świadectwo, że inne europejskie kraje wierzą w to, że Ukraina wyzwoli się spod tej agresji. Trójmorze bez Ukrainy nie ma żadnego sensu - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Król, publicysta. Gościem "Debaty dnia" był także Michał Piękoś z trybuna.info.
Zdaniem Marka Króla wejście do Trójmorza nadaje Ukrainie prestiż
Zdaniem Marka Króla wejście do Trójmorza nadaje Ukrainie prestiżFoto: PAP/Marcin Obara

- Wszyscy wspieramy nadanie Ukrainie statusu kandydata do UE. Jesteśmy głęboko przekonani, że ten status otrzyma. Postanowiliśmy stworzyć nowy rodzaj partnerstwa z Trójmorzem i przyznaliśmy go Ukrainie - mówił podczas zorganizowanego w Rydze Szczytu Inicjatywy Trójmorza prezydent Andrzej Duda.

Partnerstwo Ukrainy

Marek Król podkreślił, że włączanie Ukrainy do organizacji zachodnich jest istotnym elementem polityki bezpieczeństwa w Europie. - To buduje prestiż kraju. Daje świadectwo, że inne europejskie kraje wierzą w to, że Ukraina wyzwoli się spod tej agresji. Trójmorze bez Ukrainy nie ma żadnego sensu. Zbudowanie tej formacji jest istotną realizacją, paradoksalnie, myśli Karola Marksa, który powiedział, że Rosja zawsze będzie napadała na Europę i dlatego między Rosją a Niemcami trzeba postawić silny kraj - ocenił.

- Jest to Polska, ale ja dodałbym do tego Ukrainę. Jeżeli to się ziści, to będziemy mieli spokój w Europie przed zagrożeniem rosyjskim - dodał.

Innego zdanie jest Michał Piękoś. Gość Polskiego Radia 24 uważa, że takie polityczne deklaracje nie wniosą nic konkretnego do sytuacji Ukraińców. - Bardzo łatwo jest obiecywać Ukrainie. Jeśli dużo się obieca, to krajowa prasa i wyborcy pochwalą władzę. Dzięki tym obietnicom Ukraina jednak wojny nie wygra. Ukraina jest kandydatem, ale nim też jest Turcja, i to od długiego czasu - zaznaczył.

- Politycy mają tendencje do tego, że łatwo składają deklaracje. Jest to mechanizm, dzięki któremu politycy zachodni mogą pokazać się w mediach i zareklamować wyborcom. Nie przeceniałbym tych gestów - ocenił.

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Posłuchaj
36:48 PR24_mp3 2022_06_20-18-07-49.mp3 Michał Piękoś i Marek Król m.in. o roli Ukrainy w polityce międzynarodowej (Debata dnia)

* * *

Audycja: Debata Dnia

Prowadząca: Joanna Miziołek

Goście: Michał Piękoś (trybuna.info), Marek Król (publicysta)

Data emisji: 20.06.2022

Godzina emisji: 18.08

dz

Zobacz także

Zobacz także