more_horiz
Gospodarka

Kredyt studencki dla przyszłych lekarzy. Ministerstwo Zdrowia podpisało porozumienie z bankami

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2022 14:28
Ministerstwo Zdrowia zawarło umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego i Pekao SA na świadczenie kredytów dla studentów kierunków medycznych. Studenci będą mogli skorzystać z pożyczek na preferencyjnych warunkach z możliwością umorzenia po przepracowaniu określonego czasu w państwowych placówkach służby zdrowia. Kredyty mają być dostępne już od 18 lipca.
Studenci kierunków medycznych będą mogli od 18 lipca korzystać z preferencyjnych kredytów.
Studenci kierunków medycznych będą mogli od 18 lipca korzystać z preferencyjnych kredytów.Foto: Shutterstock/ESB Professional

Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że to oferta dla młodych ludzi z niezamożnych domów. Chodzi o kandydatów na studia, którzy na maturze otrzymują dobry wynik, ale nie taki, który kwalifikowałby ich do dostania się na studia dzienne. Oferta jest dla osób, których wynik z matury pozwala na dostanie się na płatne studia niestacjonarne.

- Pod tym względem celujemy w grupę ludzi, która jest stosunkowo mniej zamożna - powiedział minister.

Posłuchaj
00:28 11839677_1.mp3 Minister A. Niedzielski o wsparciu kandydatów na kierunki medyczne (IAR)

- Umożliwiamy skorzystanie z kredytu na preferencyjnych warunkach. To wsparcie dla osób, które ze względu na trudną sytuację finansową mają ograniczony dostęp do kształcenia na kierunkach lekarskich - mówiła natomiast prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka.

Jak mają działać kredyty dla przyszłych lekarzy?

Maksymalna wysokość kredytu na jeden semestr studiów wyniesie 18 tysięcy złotych, jeśli studia zaczęły się przed lub w roku akademickim 2021/2022. W przypadku początku studiów w roku 2022/2023, kwota ta będzie wyższa i wyniesie 20 tysięcy złotych.

Czytaj także:

Studenci nie będą spłacać pożyczek w trakcie studiów, a po ich zakończeniu, po spełnieniu pewnych warunków, będą mogli liczyć na ich umorzenie.

Kredyty mają być udzielane od 18 lipca.

PolskieRadio24.pl, IAR, Ministerstwo Zdrowia, md