Kredyt studencki dla przyszłych lekarzy. Ministerstwo Zdrowia podpisało porozumienie z bankami
Ministerstwo Zdrowia zawarło umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego i Pekao SA na świadczenie kredytów dla studentów kierunków medycznych. Studenci będą mogli skorzystać z pożyczek na preferencyjnych warunkach z możliwością umorzenia po przepracowaniu określonego czasu w państwowych placówkach służby zdrowia. Kredyty mają być dostępne już od 18 lipca.
2022-07-13, 14:28
Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że to oferta dla młodych ludzi z niezamożnych domów. Chodzi o kandydatów na studia, którzy na maturze otrzymują dobry wynik, ale nie taki, który kwalifikowałby ich do dostania się na studia dzienne. Oferta jest dla osób, których wynik z matury pozwala na dostanie się na płatne studia niestacjonarne.
- Pod tym względem celujemy w grupę ludzi, która jest stosunkowo mniej zamożna - powiedział minister.
Posłuchaj
- Umożliwiamy skorzystanie z kredytu na preferencyjnych warunkach. To wsparcie dla osób, które ze względu na trudną sytuację finansową mają ograniczony dostęp do kształcenia na kierunkach lekarskich - mówiła natomiast prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka.
Jak mają działać kredyty dla przyszłych lekarzy?
Maksymalna wysokość kredytu na jeden semestr studiów wyniesie 18 tysięcy złotych, jeśli studia zaczęły się przed lub w roku akademickim 2021/2022. W przypadku początku studiów w roku 2022/2023, kwota ta będzie wyższa i wyniesie 20 tysięcy złotych.
REKLAMA
- Obligacje skarbowe biją rekordy popularności. Skuza: wysokość sprzedaży przerosła nasze oczekiwania
- Nowa odsłona programu Czyste Powietrze. Premier: przeznaczymy na ten cel kolejne miliony złotych
Studenci nie będą spłacać pożyczek w trakcie studiów, a po ich zakończeniu, po spełnieniu pewnych warunków, będą mogli liczyć na ich umorzenie.
Kredyty mają być udzielane od 18 lipca.
PolskieRadio24.pl, IAR, Ministerstwo Zdrowia, md
REKLAMA
REKLAMA