Dobre informacje dla kierowców. Szykuje się kolejna obniżka cen benzyny i autogazu
W przyszłym tygodniu obniżki cen benzyny i autogazu na stacjach paliw mogą być kontynuowane, a olej napędowy będzie drożał - prognozują w piątkowym komentarzu eksperci BM Reflex. Analitycy przypominają, że embargo na zakupy rosyjskiej ropy drogą morską wchodzi w życie na początku grudnia, natomiast dla produktów naftowych od lutego 2023.
2022-08-19, 14:00
Według BM Reflex obecne zmiany cen na rynku hurtowym będą kształtować ceny na rynku detalicznym w przyszłym tygodniu. O ile w przypadku benzyn i autogazu obniżki mogą być kontynuowane, to olej napędowy będzie drożał. W hurcie olej napędowy w ciągu ostatniego tygodnia zdrożał już około 30 gr/l.
Analitycy prognozują, że ceny benzyny Pb95 będą kształtować się na poziomie 6,60-6,70 zł/l, Pb98 7,50-7,60 zł/l, oleju napędowego 7,15-7,30 zł/l i autogazu 3,18-3,23 zł/l.
Ceny olejów na rynku ARA wzrosły
Jak zaznaczyli analitycy, olej napędowy na części stacji już drożeje o ok. 10 groszy na litrze, ale z uwagi na jeszcze notowane obniżki na stacjach prywatnych, średnia cena diesla w kraju rośnie symbolicznie o 1 gr/l.
W piątek rano ropa Brent kosztowała 95 dolarów za baryłkę i jest blisko 3 dolary tańsza niż przed tygodniem - przypomnieli eksperci.
REKLAMA
Ceny olejów na europejskim rynku ARA wzrosły w skali tygodnia 26 dolarów za tonę, natomiast benzyn praktycznie nie zmieniły się.
"Aktualnie wydaje się, że obniżki cen ropy Brent wyhamowały w rejonie 91 dolarów za baryłkę i rynek będzie korygował ostatnią falę spadku" - ocenia biuro.
Rośnie eksport rosyjskiej ropy
Analitycy BM Reflex zwrócili uwagę, że w pierwszej połowie sierpnia eksport ropy rosyjskiej wzrósł do średniego poziomu 3,4 mln baryłek dziennie, czyli kolejny miesiąc z rzędu był wyższy w porównaniu z okresem sprzed ataku Rosji na Ukrainę.
Spadku we wspomnianym okresie nie widać również w przypadku eksportu produktów naftowych. Zauważalny spadek produkcji i eksportu ropy rosyjskiej jest oczekiwany dopiero w przyszłym roku - jako efekt europejskiego embarga.
REKLAMA
Embargo na zakupy rosyjskiej ropy drogą morską wchodzi w życie na początku grudnia, natomiast dla produktów naftowych od lutego 2023.
PR24.pl, PAP, DoS
REKLAMA