Nowe połączenia z lotniska w Radomiu. Sprawdź, w jakie miejsca polecimy
Coraz więcej zainteresowanych lataniem z nowego lotniska w Radomiu. Wszystko wskazuje na to, że w przyszłym sezonie letnim ze zmodernizowanego portu będzie korzystać biuro podróży Itaka. Informację potwierdza Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze", które zarządzają lotniskiem. Budowa lotniska jest już prawie zakończona, teraz trwają odbiory.
2022-09-05, 14:50
W listopadzie ubiegłego roku przedstawiciele PPL zaprosili dziennikarzy na zwiedzanie budowanego jeszcze portu. Budynki terminali były wtedy w stanie surowym. Robotnicy cały czas pracowali przy budowie dróg postojowych i fragmentów pasa startowego.
8 listopada 2021 roku został także podpisany list intencyjny między PPL, a biurem podróży Coral Travel. Szefostwo biura zapowiadało wtedy możliwość uruchomienia połączeń czarterowych z Radomia, ale dotychczas nie ogłoszono żadnych szczegółów.
Do Tirany i na Kretę
Dziś dziennikarze ponownie zostali zaproszeni na zwiedzanie gotowego już lotniska. Różnica jest duża. Gotowe są stanowiska odprawy bagażowej, odpraw paszportowych i stanowiska kontroli bezpieczeństwa. Kompletne jest też zaplecze techniczne portu - sortownie bagażu, instalacje przeciwpożarowe, czy stanowiska kontroli paszportowej.
Posłuchaj
Pod koniec sierpnia PPL wspólnie z Polskimi Liniami Lotniczymi LOT ogłosiły uruchomienie regularnych połączeń do trzech europejskich miast - do Rzymu, Kopenhagi i Paryża.
REKLAMA
Dziś zarządzający lotniskiem potwierdzili, że w przyszłym sezonie letnim w rozkładzie pojawią się czarterowe połączenia organizowane przez biuro podróży Itaka. Z Radomia będzie można polecieć między innymi do stolicy Albanii - Tirany, do dwóch miast w Bułgarii, na Kretę i Kos w Grecji, na Majorkę w Hiszpanii oraz do Turcji.
Rzeczniczka PPL Anna Dermont powiedziała, że cały czas trwają rozmowy z innymi przewoźnikami i tour operatorami w sprawie połączeń. O ich efektach władze lotniska mają informować na bieżąco. Pierwsze regularne samoloty wystartują z Radomia na przełomie marca i kwietnia. Połączenia wakacyjne, czarterowe mają wystartować na przełomie maja i czerwca.
Posłuchaj
Koszt rozbudowy lotniska przekroczył 800 mln zł. Na lotnisku w Radomiu znajdzie zatrudnienie około 400 osób. Jak informuje kierownictwo portu, trwają rekrutacje na poszczególne stanowiska.
9 mln pasażerów w ciągu roku
Do 2012 roku port lotniczy w Radomiu był wykorzystywany przede wszystkim przez wojsko. Od tego roku rozpoczęły się jednak prace, których celem było przystosowanie go do potrzeb cywilnych. Wybudowano niewielki terminal, płytę postojową i infrastrukturę niezbędną do obsługi samolotów pasażerskich. Wobec niewielkiego zainteresowania pasażerów i przewoźników, w 2018 roku spółka zarządzająca lotniskiem ogłosiła upadłość, a majątek za 13 mln zł przejęło Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze. W 2019 roku rozpoczęła się modernizacja i rozbudowa lotniska zakończona kilkanaście dni temu. Do wiosny przyszłego roku potrwają odbiory techniczne, a pierwsze połączenia mają się pojawić na przełomie maja i czerwca 2023 roku.
REKLAMA
Początkowo przepustowość portu obliczono na 3 mln pasażerów rocznie. Docelowo, po rozbudowie, port będzie mógł obsłużyć do 9 mln pasażerów w ciągu roku.
Lotnisko Warszawa-Radom ma być portem komplementarnym najpierw dla lotniska imienia Fryderyka Chopina w Warszawie, później dla Portu Lotniczego Solidarność w Baranowie.
W zamyśle mają z niego korzystać przede wszystkim przewoźnicy czarterowi i tak zwani niskokosztowi.
PR24.pl, Aleksander Pszoniak, IAR, DoS
REKLAMA