more_horiz
Gospodarka

Targi zbrojeniowe w Kielcach. Szef MON: Polska wzmacnia swój potencjał obronny

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2022 14:30
Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział, że 30. międzynarodowe targi zbrojeniowe cieszą się olbrzymią popularnością. Szef MON zainaugurował Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach, w którym uczestniczy kilkuset wystawców z 30 państw. Przyznał, że "tak duże zainteresowanie tegorocznym MSPO jest związane z sytuacją geopolityczną, z atakiem rosyjskim na Ukrainę", ale ocenił też, że duże zainteresowanie "wiąże się także z postawą polskich władz".
Mariusz Błaszak: ponad 600 firm z ponad 30 państw, te dane rzeczywiście robią wrażenie.
Mariusz Błaszak: ponad 600 firm z ponad 30 państw, te dane rzeczywiście robią wrażenie.Foto: PAP

Podczas przemówienia Mariusz Błaszczak zapewnił, że w obliczu wojny na Ukrainie Polska wzmacnia potencjał obronny i współpracuje z sojusznikami na rzecz wzmacniania obronności.

Nawiązując do jubileuszowej edycji MSPO, Błaszczak powiedział, że jest wrażeniem zmian, które zaszły na kieleckich targach i bardzo cieszy się z tego, że tegoroczna edycja cieszy się taką popularnością takim zainteresowaniem ze strony wystawców.

- Ponad 600 firm z ponad 30 państw, te dane rzeczywiście robią wrażenie - oświadczył szef MON.

Posłuchaj
00:23 x Kielce szef MON M. Błaszczak podczas 30. międzynarodowych targów zbrojeniowych.mp3 Kielce: szef MON M. Błaszczak podczas 30. międzynarodowych targów zbrojeniowych (IAR)

Wystawę zbrojeniową prezentuje Turcja

Minister obrony narodowej zapowiedział, że rząd będzie dalej zamawiać produkty polskiego przemysłu zbrojeniowego. Po dzisiejszych targach szef MON podpisze kolejne umowy zbrojeniowe dla wojska. Przewidują one m.in. kupno wozów zabezpieczenia, systemów teleinformatycznych oraz setki sztuk celowników i lornetek termowizyjnych.

Targi potrwają do piątku. W tegorocznych targach wystawę zbrojeniową - na zaproszenie szefa MON - prezentuje Turcja. Podczas wystąpienia minister obrony Turcji zapraszał uczestników targów do korzystania z tureckiego przemysłu zbrojeniowego.

- Jesteśmy sojusznikami. Nasze państwa współpracują w ramach NATO, ale łączy nas rzeczywiście wielowiekowa tradycja, ponad 600 lat stosunków dyplomatycznych polsko-tureckich, zawsze szanowaliśmy się wzajemnie. I to jest najważniejsze, właśnie szacunek wzajemny, współpraca, budowanie odporności, budowanie wspólnoty wobec zagrożeń, jakie miały miejsce i jakie mają miejsce również teraz - powiedział Mariusz Błaszczak.

Ekspozycja z przesłaniem

Podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego zaprezentowano również zestrzelony śmigłowiec oraz zrujnowany sprzęt artyleryjski rosyjskich wojsk. Podczas otwarcia tej wystawy szef kancelarii premiera Michał Dworczyk przypominał, że ekspozycja niesie ze sobą precyzyjne przesłanie.

Posłuchaj
00:21 x 1 W Kielcach otwarto wystawę zrujnowanych rosyjskich maszyn wojskowych.mp3 W Kielcach otwarto wystawę zrujnowanych rosyjskich maszyn wojskowych (IAR)

W otwarciu ekspozycji uczestniczył też ukraiński ambasador w Polsce Wasyl Zwarycz. Przypominał, że skuteczne stawianie oporu przez Ukraińców możliwe jest m.in. za sprawą wsparcia sojuszników.

Posłuchaj
00:24 x 2 W Kielcach otwarto wystawę zrujnowanych rosyjskich maszyn wojskowych.mp3 W Kielcach otwarto wystawę zrujnowanych rosyjskich maszyn wojskowych (IAR)

Podobnego rodzaju wystawy organizowano już m.in. w Warszawie, Wrocławiu i Gdańsku.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS