Parlament Europejski oczekuje od KE propozycji reform rynku energii. "Obywatele chcą zdecydowanych działań"

2022-09-09, 10:10

Parlament Europejski oczekuje od KE propozycji reform rynku energii. "Obywatele chcą zdecydowanych działań"
PE wzywa do dostarczenia Ukrainie czołgów Leopard i zaostrzenia sankcji wobec Rosji. Foto: Alexandros Michailidis/ Shutterstock

Parlament Europejski oczekuje od Komisji Europejskiej zwykłych propozycji legislacyjnych, dotyczących reform strukturalnych rynku energii elektrycznej - oświadczyła przewodnicząca PE Roberta Metsola. W Brukseli odbyło się spotkanie Konferencji Przewodniczących Parlamentu Europejskiego, w obecności przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli Von der Leyen.

- Program prac na przyszły rok będzie szczególnie trudny ze względu na połączenie bezprecedensowej inflacji, wzrostu cen energii elektrycznej i energii, katastrofy klimatycznej z pożarami lasów i niedoborami wody oraz wojny u naszych drzwi. Obywatele oczekują zdecydowanych działań w odpowiedzi na te wyzwania - powiedziała na spotkaniu Roberta Metsola.

Przyspieszenie transformacji energetycznej

- Musimy zająć się odpornością i autonomią energetyczną Europy. Parlament oczekuje od KE zwykłych propozycji legislacyjnych dotyczących reform strukturalnych rynku energii elektrycznej, które muszą pozwolić nam również na dalsze osiąganie naszych ambitnych celów klimatycznych oraz przyspieszenie naszej energetycznej i zielonej transformacji - podkreśliła przewodnicząca Parlamentu Europejskiego.

Szefowa Komisji Europejskiej poinformowała, że zaproponuje obowiązkowe ograniczenie zużycia energii elektrycznej w UE w godzinach szczytu oraz narzucenie limitu cenowego na rosyjski gaz.

Ursula Von der Leyen chce, żeby firmy produkujące energię elektryczną po niskich kosztach, na przykład z niskoemisyjnych źródeł, co przynosi wysokie dochody, ale jednocześnie nie odzwierciedla ich kosztów produkcji - "przekierowały" te nieoczekiwane zyski, aby wesprzeć słabszych ludzi i firmy.

Wsparcie gospodarstw domowych

Przewodnicząca Komisji Europejskiej dodała, że to samo musi dotyczyć nieoczekiwanych zysków firm związanych z paliwami kopalnymi.

- Firmy naftowe i gazowe również osiągnęły ogromne zyski. Dlatego zaproponujemy wkład solidarnościowy dla firm paliw kopalnych, ponieważ wszystkie źródła energii muszą pomóc w rozwiązaniu tego kryzysu. Państwa członkowskie powinny zainwestować te dochody we wsparcie gospodarstw domowych znajdujących się w trudnej sytuacji - zaznaczyła.

PR24.pl, PAP, DoS

Polecane

Wróć do strony głównej