more_horiz
Gospodarka

Haker czyha na rolnika. Kanadyjscy naukowcy ostrzegają przed ogromnym zagrożeniem

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2022 11:55
Rolnictwo musi zadbać o cyberbezpieczeństwo, szczególnie wobec zagrożeń dla bezpieczeństwa żywnościowego - ostrzegają kanadyjscy naukowcy. Dla hakerów interesujące są nawet dane o porach karmienia zwierząt. Ostrzeżenia przed atakami hakerskimi na rolnictwo w ostatnich latach są coraz częstsze.
Każde zakłócenie w infrastrukturze może spowodować przerwanie sieci dostaw i mieć wpływ na bezpieczeństwo żywnościowe. Przykładem jest obecna sytuacja na Ukrainie.
Każde zakłócenie w infrastrukturze może spowodować przerwanie sieci dostaw i mieć wpływ na bezpieczeństwo żywnościowe. Przykładem jest obecna sytuacja na Ukrainie.Foto: panuwat phimpha/Shutterstock

- Poziom cyberzabezpieczeń w rolnictwie jest minimalny lub wręcz nie istnieje. Sektor rolniczy to z punktu widzenia cyberbezpieczeństwa miękkie podbrzusze - powiedział dr Ali Dehghantanha z Uniwersytetu Guelph, szef jedynego w Kanadzie laboratorium uniwersyteckiego zajmującego się cyberzagrożeniami w rolnictwie.

Niedawno, w czasopiśmie naukowym "Applied Sciences", opublikowany został raport analizujący słabości rolnictwa i możliwe strategie ataków.

Ochrona bezpieczeństwa żywnościowego

Rolnictwo używa sprzętu IT, sieci czujników i maszyn wyposażonych w komputery, więc jest podatne na ataki.

"Według FAO, światowa produkcja żywności musi wzrosnąć o 70 proc., by nakarmić 10 mln ludzi do 2050 r." - przypomniano w raporcie, którego Ali Dehghantanha jest współautorem.

"Tymczasem cyberochrona rolnictwa to również ochrona bezpieczeństwa żywnościowego" - wskazał raport.

Zagrożenia to m.in. hakerzy wymuszający okup po zablokowaniu systemu komputerowego u wybranego farmera czy kradzież danych, nawet tak pozornie nieistotnych jak temperatura w szklarni czy informacje o porze karmienia zwierząt.

Inny typ zagrożeń, obecnie narastających, to zagrożenia reprezentowane "przez wspieranych przez obce rządy hakerów, których celem jest zakłócenie lub przejęcie kontroli nad sieciami", w wyniku czego farmerzy utracą plony, a w ostatecznym rozrachunku czas i pieniądze.

- Każde zakłócenie w infrastrukturze może spowodować przerwanie sieci dostaw i mieć wpływ na bezpieczeństwo żywnościowe - tłumaczył Ali Dehghantanha, zwracając uwagę na przykład obecnej sytuacji na Ukrainie.

Problemy miały 23 organizacje

Ekspert Dodał, że specjaliści wykryli cyberzagrożenia rolnicze, pochodzące głównie z Chin i Rosji, a także z Korei Północnej i Iranu. W wypowiedzi dla publicznego nadawcy CBC naukowiec powiedział, że na przykład grupy hakerskie z Europy Wschodniej szczególnie są zainteresowane celami w Ameryce Północnej. Grupa "cyfrowych dochodzeniowców" z Uniwersytetu Guelph średnio raz na miesiąc jest wzywana do pomocy przez farmerów.

Zaledwie miesiąc temu organizacja producentów rolniczych z Quebec, l’Union des producteurs agricoles, zrzeszająca 42 tys. producentów sektora, informowała, że została zaatakowana złośliwym oprogramowaniem w celu zapłacenia okupu. Jak informowały media, problemy miało nie tylko 160 pracowników Unii, problemy miały także 23 organizacje korzystające z usług quebeckiej Unii producentów rolniczych, w tym np. organizacja farmerów zbożowych.

Ostrzeżenie dla brytyjskich farmerów

Dwa lata temu opublikowano pierwszy raport na temat wzrostu "smart farming" (inteligentnego rolnictwa) w Ameryce Północnej, i "precision agriculture" (rolnictwa precyzyjnego) intensywnie wspieranego technologiami komputerowymi. Wartość technologii wsparcia dla rolnictwa na całym świecie oszacowano w nim na ponad 10 mld dolarów kanadyjskich, podczas gdy wydatki na cyberbezpieczeństwo w rolnictwie na zaledwie 3 proc. wszystkich wydatków na ten cel w Ameryce Północnej.

Ostrzeżenia przed atakami hakerskimi na rolnictwo w ostatnich latach są coraz częstsze. Na przykład bank HSBC wydał w 2019 r. takie ostrzeżenie dla brytyjskich farmerów i wskazywał, że do skoordynowanych ataków dochodzi wówczas, gdy farmerzy są szczególnie intensywnie zajęci pracą, więc mogą przeoczyć działalność hakerów.

Kanadyjski portal Country-guide.ca podawał, że w 2020 r. grupa hakerów otwarcie zadeklarowała, że ich celem są producenci rolni, amerykańskie FBI informowało, że w ubiegłym roku sześć spółdzielni zbożowych padło ofiarą ataków podczas okresu żniw.

Również FBI i agencje bezpieczeństwa w Australii i USA wydały w lutym tego roku ostrzeżenia dla farmerów.

PR24.pl, PAP, DoS