Spadki na rynkach. Inwestorzy obawiają się podwyżek stóp procentowych w USA
Notowania na amerykańskich giełdach poszły w dół w czwartek. Na rynkach panują negatywne nastroje wobec przyszłej ścieżki dla stóp procentowych. Dolar umacnia się.
2022-10-07, 08:20
Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 1,15 proc. i wyniósł 29.926,94 pkt. S&P 500 na koniec dnia stracił 1,02 proc. i wyniósł 3.744,52 pkt. Nasdaq Composite spadł o 0,68 proc. i zamknął sesję na poziomie 11.071,31 pkt.
Inwestorzy nadal monitorują dane gospodarcze, aby sprawdzić, czy inflacja się ochładza, lub czy podwyżki stóp proc. Rezerwy Federalnej popychają Stany Zjednoczone bliżej recesji. W piątek zostanie opublikowany wrześniowy raport o zatrudnieniu w USA. Konsensus na liczbę nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym w USA we wrześniu wynosi +260 tys.
Niektórzy analitycy obawiają się dalszych spadków na rynkach, a wcześniejsze wzrosty oceniają jako rajdy na rynku niedźwiedzia.
- Niewielu jest przekonanych, że ostatnie wzrosty były czymś więcej niż zwyżką na rynku bessy, z wątpliwościami co do jej trwałości. Nastroje pozostają słabe, począwszy od dyrektorów generalnych, małych firm, konsumentów i inwestorów - powiedział Mark Hackett, dyrektor ds. badań inwestycyjnych w Nationwide.
Inwestorzy czekają na Fed
Inwestorzy analizują najnowsze wypowiedzi członków FOMC.
Neel Kashkari, prezes Rezerwy Federalnej w Minneapolis, powiedział, że bank centralny USA nie jest blisko punktu, w którym może przestać podnosić stopy procentowe, aby powstrzymać inflację.
Prezes Banku Rezerwy Federalnej w San Francisco Mary Daly, powiedziała, że poprzeczka dla spowolnienia tempa wzrostu stóp procentowych o 75 pb. jest zawieszona wysoko. Daly dodała, że Fed obserwuje kluczowe dane od teraz do posiedzenia 1-2 listopada i ostrzegła przed spodziewaniem się obniżki stóp procentowych w USA w 2023 r.
Prezes Banku Rezerwy Federalnej w Atlancie Raphael Bostic powiedział, że opowiada się za podniesieniem stóp procentowych do poziomu od 4 proc. do 4,5 proc. do końca tego roku, a następnie utrzymaniem zaostrzenia w celu zmniejszenia inflacji.
Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wyniosła 219 tys. Oczekiwano 204 tys. wobec 190 tys. poprzednio, po korekcie z 193 tys.
- Nie zobaczymy jasnego kierunku dla Fedu przed piątkowymi danymi dotyczącymi zatrudnienia w USA. Najgorszym scenariuszem dla rynku w tym tygodniu są mocne dane, które przechyliłyby szalę na korzyść jastrzębi - powiedziała Ipek Ozkardeskaya, starsza analityczka w Swissquote Bank.
Notowania rynkowe
Peloton wzrósł o 4 proc. po ogłoszeniu, że zlikwiduje kolejne 500 miejsc pracy lub około 12 proc. pozostałej siły roboczej po kilku poprzednich rundach redukcji zatrudnienia.
Twitter spadł o 3,5 proc. przed sesją. W środę CEO Tesli Elon Musk po raz kolejny zmienił zdanie i oświadczył, że jest gotów kupić Twittera za pierwotnie uzgodnioną z serwisem cenę 44 mld USD.
Akcje Silvergate Capital zniżkowały o 6,5 proc. w handlu przedsesyjnym - Wells Fargo obniżył rekomendacje dla akcji spółki do "niedoważaj" z "przeważaj".
Pinterest wzrósł o 5 proc. przed sesją. Goldman Sachs podniósł rekomendacje dla akcji banku do "przeważaj" z "neutralnie".
Rentowność 10-letnich UST rośnie o 7 pb. do 3,83 proc. Dolar umacnia się o 1,005 proc. wobec koszyka walut do 112,22 pkt.
Na rynku ropy kontrakty na WTI na listopad są wyceniane po 89 USD za baryłkę, po wzroście o 1,4 proc., na grudzień futures na Brent zwyżkują o 1,7 proc. do 94,96 USD/b.
PolskieRadio24.pl/ PAP/ mib/koz
REKLAMA