more_horiz
Gospodarka

Rośnie rating PKN ORLEN. Najwyższa w historii ocena Agencji Moody's dla koncernu

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2022 12:31
Agencja Moody’s Investors Service podniosła rating PKN Orlen do najwyższej w historii spółki oceny na poziomie A3. Spółka podkreśla, że to efekt skutecznie realizowanych procesów przejęć i mocnych fundamentów finansowych Grupy Orlen. Agencja potwierdziła podstawową ocenę kredytową Spółki na poziomie Baa2.
Perspektywa wszystkich podwyższonych ratingów została zmieniona z pozytywnej na stabilną.
Perspektywa wszystkich podwyższonych ratingów została zmieniona z pozytywnej na stabilną.Foto: Shutterstock/MOZCO Mateusz Szymanski

"27 października 2022 roku Agencja Moody's Investors Service podwyższyła także rating z poziomu Baa1 do A3 dla ustanowionego przez PKN ORLEN SA programu emisji średnioterminowych Euroobligacji do kwoty 5.000.000.000 EUR (Program EMTN)" - poinformowała spółka w komunikacie.

Jednocześnie Agencja podwyższyła rating z poziomu Baa1 do A3 euroobligacji:

  • o wartości 500 mln euro zapadających w 2028 roku, wyemitowanych przez PKN ORLEN w ramach Programu EMTN,
  • o wartości 750 mln euro zapadających w 2023 roku, wyemitowanych przez ORLEN Capital AB oraz gwarantowanych przez PKN ORLEN SA.

- Najwyższa w historii PKN ORLEN ocena ratingowa przyznana przez Agencję Moody’s potwierdza, że przyjęliśmy właściwy kierunek rozwoju naszego biznesu i zgodnie ze strategią realizujemy przyjęte cele. Finalizując z sukcesem procesy akwizycyjne skutecznie budujemy jeden, silny koncern multienergetyczny, odporny na wahania rynkowe - powiedział prezes spółki Daniel Obajtek.

Perspektywa wszystkich podwyższonych ratingów została zmieniona z pozytywnej na stabilną.

PKN ORLEN SA posiada 100 proc. udziałów w kapitale zakładowym ORLEN Capital AB.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS