Wsparcie dla małych i średnich firm wykorzystujących gaz. Minister Moskwa wyjaśnia

2022-12-12, 16:39

Wsparcie dla małych i średnich firm wykorzystujących gaz. Minister Moskwa wyjaśnia
Według nowej ustawy - przedsiębiorcy będą mogli w łatwy sposób stać się właścicielami gruntów, które mają w użytkowaniu wieczystym.Foto: BearFotos/Shutterstock

- Będziemy w UE zabiegać o możliwość wsparcia małych i średnich firm wykorzystujących gaz - poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że będzie to wymagało długich rozmów. Zapewniła, że jest przygotowywany pakiet wsparcia, który mógłby być potencjalnie notyfikowany.

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała, że obecne unijne regulacje nie przewidują wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw wykorzystujących gaz np. piekarni, cukierni itp.

- Wynika to wprost z regulacji unijnych, co oczywiście nie oznacza, że to się nie może w najbliższym czasie zmienić. Mamy jutro Radę Unii Europejskiej, mamy radę za tydzień i to będziemy postulować i to by na pewno częściowo pokryło też temat piekarni - stwierdziła Anna Moskwa.

Wymaga długich rozmów

Minister zaznaczyła jednak, że są też duże piekarnie i "nie tylko piekarnie, ale cała lista podmiotów dużych".

- Przygotowujemy wsparcie, natomiast to wsparcie będzie wymagało notyfikacji i to już notyfikacji na tyle skomplikowanej, co duże przedsiębiorstwa energochłonne - powiedziała

Anna Moskwa, wskazując, że "jakiekolwiek wprowadzenie wsparcia w Polsce to jest absolutnie wpływ na konkurencyjność podmiotów w całej Europie i to bez względu na to, czy to jest wsparcie finansowe, czy to jest jakiś preferencyjny kredyt, linia kredytowa, czy cokolwiek innego".

Zwróciła uwagę, że każde wsparcie, które stawia w lepszej sytuacji polskie przedsiębiorstwa, wymaga długich rozmów.

- W czasie ostatniej rady otrzymaliśmy takie zalecenie, żeby nie przygotowywać więcej instrumentów, które byłyby instrumentami wpływającymi, dofinansowującymi w jakikolwiek sposób przedsiębiorstwa, natomiast szukać instrumentów, które wpływałyby na cenę - poinformowała szefowa resortu klimatu.

Nie ma otwartości Komisji

Anna Moskwa przypomniała, że "znaleźliśmy taki instrument na zasadzie zbierania przychodów ze spółek energetycznych, ze spółek gazowych", zaznaczyła jednak, że "on nie dotyczy wprost, nie odbija się w cenie dla wszystkich podmiotów".

- Znaleźliśmy to rozwiązanie w energii dla rynku bilansującego, zdjęliśmy obligo giełdowe. Cały pakiet tego, co mogliśmy zastosować na poziomie wpływania na cenę gazu, czy to energii zastosowaliśmy - podkreśliła.

Wskazała, że pozostałe inne rozwiązania byłoby "już wsparciem bezpośrednim w takiej, czy innej formule".

- Będziemy ten dialog prowadzić. Wspólnie z ministrem rozwoju i technologii Waldemarem Budą przygotowujemy pakiet wsparcia, który mógłby być potencjalnie notyfikowany. Na dzisiaj otwartości ze strony Komisji Europejskiej w tym temacie nie ma - stwierdziła Anna Moskwa.

Sygnały cenowe są ważne

Głównym punktem porządku obrad unijnych ministrów energii 13 grudnia będzie wniosek dotyczący rozporządzenia Rady w sprawie tymczasowego mechanizmu korekty rynku gazu w celu ochrony obywateli i gospodarki przed nadmiernie wysokimi cenami.

Jak podano na stronie Rady UE głównym celem mechanizmu korekty rynku zaproponowanego w rozporządzeniu Rady UE "jest zapobieganie epizodom nadmiernie wysokich cen gazu, które mogą być częściowo spowodowane niewydolnością mechanizmów kształtowania cen".

Podkreślono, że "głównym celem nie jest interwencja w ceny, które właściwie odzwierciedlają zapotrzebowanie i podaż. Wynika to z faktu, że sygnały cenowe są ważne dla przyciągnięcia dostaw gazu ziemnego z państw trzecich, których UE potrzebuje, aby zachować bezpieczeństwo dostaw i dobrobyt gospodarczy".

PR24.pl, IAR, PAP, DoS

Polecane

Wróć do strony głównej