"Wsparcie polskich regionów węglowych w transformacji". Podsumowanie projektu Banku Światowego
Sprawiedliwa transformacja w stronę czystej energii jest szansą na przyciągnięcie inwestycji i stworzenie nowych miejsc pracy w Polsce - przekonywali w Warszawie specjaliści Banku Światowego.
2022-12-15, 13:36
Bank Światowy podsumował projekt, prowadzony we współpracy z Komisją Europejską, rządem Rzeczypospolitej Polskiej oraz z polskimi regionami węglowymi, poświęcony wsparciu Polski w transformacji energetycznej. W czasie dwóch lat jego trwania międzynarodowi i polscy eksperci Banku Światowego służyli władzom regionalnym i krajowym doradztwem i wsparciem technicznym w przygotowaniu się do procesu transformacji i zarządzania nim.
Przestrzeń dla nowych inwestorów
Przedstawiciel Banku Światowego na Polskę i kraje bałtyckie Marcus Heinz powiedział, że Bank jest gotowy nadal wspierać Polskę w przygotowaniu kompleksowego podejścia do transformacji energetycznej.
- Po to, żeby zapewnić przestrzeń dla nowych inwestorów, po to, żeby zastąpić miejsca pracy w sektorze węglowym innymi, stabilnymi miejscami pracy w sektorze zeroemisyjnym, i po to, żeby produkcja węgla została zastąpiona czystą energią - podkreślił Marcus Heinz.
Posłuchaj
REKLAMA
Sprawiedliwa transformacja energetyczna
Wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska powiedziała, że Polska cały czas podkreśla, iż transformacja energetyczna musi być sprawiedliwa.
- Oznacza to dwa priorytety: z jednej strony transformację, ale z drugiej strony sprawiedliwość rozumianą jako zapewnienie wszystkim podmiotom możliwości realizacji ich interesów, ich bezpieczeństwa. A szczególnie pracownikom i pracodawcom, ale również obywatelom, których dotyczą i decyzje administracyjne, i biznesowe - dodała wiceminister.
Posłuchaj
W Polsce jest nawet 800 tys. hektarów terenów poprzemysłowych i pogórniczych.
REKLAMA
PR24.pl, IAR, DoS
REKLAMA