more_horiz
Gospodarka

Firmy kupują czy wynajmują? Większość producentów określa swoją sytuację finansową jako dobrą

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2023 14:32
61 proc. firm produkcyjnych określa swoją sytuację finansową jako dobrą, a 38 proc. jako stabilną - wynika z raportu Europejskiego Funduszu Leasingowego. Podkreślono, że największym problemem dla firm są wysokie koszty pracy oraz dostęp do pracowników.
W branży produkcyjnej aż 78 proc. firm preferuje wynajem jako formę finansowania środków trwałych.
W branży produkcyjnej aż 78 proc. firm preferuje wynajem jako formę finansowania środków trwałych.Foto: Pixabay /jotoler

Jak wynika z raportu Europejskiego Funduszu Leasingowego "MŚP wynajmują czy kupują. Pod lupą", 16 proc. firm produkcyjnych ma wysoko lub w całości zautomatyzowany proces produkcyjny, w 47 proc. jest on zautomatyzowany w połowie, a w 36 proc. firm wykonywany jest ręcznie.

W ocenie członka zarządu EFL Wojciecha Przybyła, z uwagi na rosnące koszty energii, inflację oraz wysokie stopy procentowe, "dalsze inwestycje w technologie na pewno nie będą realizowane na tak ogromną skalę, jak wyglądało to do tej pory".

Rosnące koszty produkcji

Jak stwierdzono, 61 proc. firm produkcyjnych określa swoją sytuację finansową jako dobrą, a 38 proc. jako stabilną. W kontekście sytuacji gospodarczej dodano, że 53 proc. respondentów jako największy problem dla firmy wskazało wysokie koszty pracy, ten sam odsetek ankietowanych dostęp do pracowników, 52 proc. optymalizację kosztów, a 49 proc. - trudności w planowaniu produkcji.

"Nieco mniej, bo 46 proc. firm zwraca uwagę na rosnące koszty produkcji oraz tyle samo na utrzymanie jakości. Dla 45 proc. przedsiębiorców wyzwaniem pozostaje optymalizacja wydajności" - stwierdzono.

W wynajem jako forma finansowania

Według autorów raportu, wynajem jako forma finansowania środków trwałych zyskuje coraz większą popularność. W branżach produkcyjnej, rolnej i budowlanej odpowiednio 78 proc., 73 proc. i 69 proc. respondentów zgadza się ze stwierdzeniem, że w ich sektorze rośnie popularność najmu.

Jak dodano, "w znacznie mniejszym stopniu dotyczy to branż handlowej i transportowej, których odpowiednio tylko co trzeci i co drugi przedstawiciel dostrzega większe zainteresowanie najmem".

PR24.pl, IAR, PAP, DoS