more_horiz
Gospodarka

Sektor usług biznesowych planuje rekrutacje. "Kandydaci coraz ostrożniej podchodzą do zmiany pracy"

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2023 12:04
W tym roku 91 proc. pracodawców z sektora nowoczesnych usług dla biznesu planuje prowadzić rekrutacje. To o 8 pkt. proc. mniej niż w roku ubiegłym - wynika z tegorocznego raportu płacowego Hays dla sektora usług biznesowych.
Pozyskanie wykwalifikowanych pracowników w sektorze usług biznesowych stanowi wyzwanie z uwagi na wysoką konkurencję na rynku pracy.
Pozyskanie wykwalifikowanych pracowników w sektorze usług biznesowych stanowi wyzwanie z uwagi na wysoką konkurencję na rynku pracy.Foto: shutterstock, Autorstwa ASDF_MEDIA

Jednym z działań, które mają umożliwić pozyskiwanie pracowników i ich zatrzymywanie są podwyżki. Podniesienie wynagrodzeń w roku 2023 znalazło się w planach 84 proc. firm z sektora usług biznesowych (BSS). Podwyżki najczęściej (62 proc. wskazań) będą jednak wynosić mniej niż 10 proc., co - według Hays - w realiach dwucyfrowej inflacji dla wielu pracowników będzie niesatysfakcjonujące.

Wzrost kosztów i niedobór talentów

Według Hays, w perspektywie inwestorów Polska jest lokalizacją coraz droższą, w której pozyskanie wykwalifikowanych pracowników stanowi wyzwanie z uwagi na wysoką konkurencję na rynku pracy. Pracodawcy z branży BSS, jako największą barierę w osiągnięciu celów strategicznych firmy wskazali rosnące koszty prowadzenia działalności (40 proc.), na co wpływ ma m.in. wzrost kosztów zatrudnienia oraz niedobór talentów (19 proc.).

Jak wynika z raportu, kandydaci w rosnącym stopniu poszukują firmy, która zapewni im rozwój i korzystne perspektywy zawodowe. Na liście priorytetów - obok atrakcyjnego wynagrodzenia - niezmiennie pojawia się praca zdalna oraz ogólna elastyczność.

Specjaliści zwracają również uwagę na ciekawe projekty i wyzwania, dopasowany do potrzeb pakiet benefitów oraz rozpoznawalność i reputację firmy, m.in. profil jej działalności, branżę oraz strategię CSR (społeczna odpowiedzialność biznesu).

Odpływ z polskiego rynku pracy

W raporcie wskazano, że trudnością dla firm jest również rosnąca popularność w pełni zdalnych modeli pracy. Ułatwia to bowiem specjalistom podejmowanie zatrudnienia w krajach oferujących atrakcyjniejsze wynagrodzenia, a w konsekwencji ich odpływ z polskiego rynku pracy.

- Ostatni kwartał minionego roku pokazał, iż kandydaci dużo ostrożniej podchodzą do zmiany miejsca zatrudnienia. Wiele osób już na etapie wstępnych rozmów chce poznać wszelkie szczegóły oferty i nawet jeśli zdecydują się na udział w procesie rekrutacyjnym, to niejednokrotnie rezygnują na ostatnim jego etapie, już po otrzymaniu oferty zatrudnienia. Swoją decyzję o pozostaniu w obecnej organizacji zazwyczaj motywują potrzebą bezpieczeństwa oraz zobowiązaniami finansowymi - powiedziała Aleksandra Krzywkowska z Hays Poland.

PR24.pl, PAP, DoS