more_horiz
Gospodarka

Rezerwa kryzysowa UE dla rolników. Wojciechowski: powinna zostać uruchomiona w ciągu kilku tygodni

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2023 11:52
Unijna rezerwa kryzysowa dla rolników powinna zostać uruchomiona w ciągu kilku tygodni - poinformował komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Dodał, że mogłoby to być kilka milionów złotych.
Dwa dni trwały demonstracje środowisk rolniczych przed przejściami granicznymi z Ukrainą, m.in. w Dorohusku (woj. lubelskie) i Medyce (woj. podkarpackie).
Dwa dni trwały demonstracje środowisk rolniczych przed przejściami granicznymi z Ukrainą, m.in. w Dorohusku (woj. lubelskie) i Medyce (woj. podkarpackie).Foto: PAP

Unijny komisarz ds. rolnictwa przyznał, że polscy rolnicy odczuwają skutki zwiększonego eksportu zbóż i kukurydzy z Ukrainy do UE. Z przywołanych przez niego w rozmowie z Polsat News danych wynika, że w ubiegłym roku wyniósł on 12 mln ton (7 mln ton rok wcześniej); do Polski trafiło ponad 2 mln ton.

- Śledzę protesty rolników i rozumiem je - powiedział Janusz Wojciechowski, odnosząc się do demonstracji środowisk rolniczych, które miały miejsce w czwartek i piątek przed przejściami granicznymi z Ukrainą, m.in. w Dorohusku (woj. lubelskie) i Medyce (woj. podkarpackie).

Kilka milionów złotych

Janusz Wojciechowski podkreślił, że podjął już działania w Komisji Europejskiej, które mają doprowadzić do uruchomienia rezerwy kryzysowej z budżetu UE.

- To mogłoby być kilka milionów złotych - zaznaczył.

Pytany, kiedy te pieniądze trafią do Polski, powiedział, że ze względu na procedury unijne jest to kwestia "kilku tygodni". Dodał, że prowadzone są działania, które umożliwiłyby skorzystanie z unijnej rezerwy kryzysowej również Rumunii, Bułgarii, Słowacji i Węgrom.


W opinii komisarza UE ds. rolnictwa środki, które trafią Polski, będą mogły zostać przeznaczone na przykład na dopłaty do przechowania zboża przez pewien czas tak, żeby rozładować nadwyżki w magazynach. Zaznaczył jednak, że o formach wykorzystania środków z rezerwy zadecyduje rząd.

Janusz Wojciechowski mówił też o potrzebie wprowadzenia kontroli tranzytu zbóż.

- Każdy, kto przewozi zboże przez Polskę, musiałby udowodnić, że to zboże zostało dostarczone do miejsca docelowego. Jeżeli tego nie zrobi, to miały zakaz wjazdu - wyjaśnił.

Dodał, że strona ukraińska gotowa jest rozmawiać o takim rozwiązaniu.

- Musiałby się w to zaangażować rząd polski - zaznaczył.

Inne "konkretne rozwiązania"

Jako jedną z polskich propozycji dotyczących pomocy rolnikom w związku z sytuacją w Ukrainie wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk wymienił wykorzystanie rezerwy kryzysowej jako rekompensaty dla tych rolników, którzy będą musieli sprzedać zboże taniej.

Jak dodał, to i inne "konkretne rozwiązania" - m.in. postulaty uszczelnienia systemu tranzytu, utworzenia korytarzy solidarnościowych czy magazynów tymczasowych do przechowywania ukraińskiego zboża - były formułowane na poniedziałkowym spotkaniu unijnych ministrów rolnictwa w Brukseli.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS