more_horiz
Gospodarka

Program TERMO uruchomiony. BGK przyjmuje wnioski o dofinansowanie fotowoltaiki w budynkach wielorodzinnych

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2023 10:27
W Banku Gospodarstwa Krajowego trwa nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji w instalacje fotowoltaiczne w budynkach wielorodzinnych. To nowy element kolejnej edycji Programu TERMO.
Według ministra rozwoju Waldemara Budy, przeciętna inwestycja w instalacje fotowoltaiczne na dachu budynku wielorodzinnego zwraca się w ciągu pięciu lat.
Według ministra rozwoju Waldemara Budy, przeciętna inwestycja w instalacje fotowoltaiczne na dachu budynku wielorodzinnego zwraca się w ciągu pięciu lat.Foto: Pixabay/cverkest

Z dofinansowania w wysokości 50 proc. wartości inwestycji na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych mogą skorzystać wspólnoty, spółdzielnie mieszkaniowe i samorządy.

Nową odsłonę programu przygotowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Szef tego resortu Waldemar Buda powiedział, że budżet na dopłaty wynosi ponad 448 mln zł.


Posłuchaj
00:17 x 1 W BGK trwa nabór wniosków o dofinansowanie fotowoltaiki w budynkach wielorodzinnych.mp3 W BGK trwa nabór wniosków o dofinansowanie fotowoltaiki w budynkach wielorodzinnych (IAR)

 

Minister rozwoju Waldemar Buda zachęca do skorzystania z grantów. Dodaje, że przeciętna inwestycja w instalacje fotowoltaiczne na dachu budynku wielorodzinnego zwraca się w ciągu pięciu lat.


Posłuchaj
00:11 x 2 W BGK trwa nabór wniosków o dofinansowanie fotowoltaiki w budynkach wielorodzinnych.mp3 W BGK trwa nabór wniosków o dofinansowanie fotowoltaiki w budynkach wielorodzinnych (IAR)

 

Waldemar Buda podkreślił, że niemal wszystkie budynki wielorodzinne w Polsce, w tym bloki z "wielkiej płyty", spełniają warunki techniczne do instalacji paneli fotowoltaicznych.


Posłuchaj
00:20 x 3 W BGK trwa nabór wniosków o dofinansowanie fotowoltaiki w budynkach wielorodzinnych.mp3 W BGK trwa nabór wniosków o dofinansowanie fotowoltaiki w budynkach wielorodzinnych (IAR)

 

Wnioski można składać tradycyjnie i elektronicznie przez stronę internetową BGK. Szczegóły programu znajdują się w zakładce "Programy i fundusze" i następnie "Program TERMO". Należy dołączyć do nich dokumentację projektową instalacji.


Dofinansowanie może objąć również modernizację dotychczasowej instalacji fotowoltaicznej. Warunkiem jest zwiększenie zainstalowanej mocy o co najmniej 25 proc.

Granty OZE z "Programu TERMO" są elementem Krajowego Planu Odbudowy i na razie będą prefinansowane ze środków Polskiego Funduszu Rozwoju.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje jednocześnie nad zmianami w prawie, które umożliwią wykorzystanie nadwyżki wyprodukowanej w bloku energii z OZE nie tylko w częściach wspólnych, ale również w poszczególnych lokalach, co obniży własny koszt zużycia. Celem jest zachęcenie do inwestycji w fotowoltaikę w budynkach wielorodzinnych i budowy instalacji o większej mocy.

PR24.pl, IAR, DoS