more_horiz
Gospodarka

Śląskie najchętniej korzysta z programu "Czyste Powietrze". Małe gminy przodują w rankingu

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2023 13:52
Na 100 najaktywniejszych w ubiegłym roku gmin w rządowym programie wsparcia inwestycji proekologicznych "Czyste Powietrze", 25 w skali kraju było z województwa śląskiego - wynika z danych Polskiego Alarmu Smogowego i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Zestawienie zdominowały mniejsze gminy, choć stereotypowo uznaje się, że problem smogu, problem zanieczyszczeń powietrza, to problem aglomeracji miejskich.
Zestawienie zdominowały mniejsze gminy, choć stereotypowo uznaje się, że problem smogu, problem zanieczyszczeń powietrza, to problem aglomeracji miejskich.Foto: WFOŚiGW w Toruniu/Twitter

Przedstawiciele Polskiego Alarmu Smogowego i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wyróżnili dyplomem samorząd gminy Goczałkowice-Zdrój, która znalazła się na szczycie ubiegłorocznego rankingu. Ranking ten oparty jest na zestawieniu liczby wniosków złożonych w gminie i liczby znajdujących się w niej budynków jednorodzinnych.

Jak poinformował koordynator PAS w woj. śląskim Emil Nagalewski, śląskie gminy ponownie zdominowały czołówkę rankingu aktywności gmin w "Czystym Powietrzu".

Zestawienie zdominowały mniejsze gminy

Liderem rankingu za 2022 r. została gmina Goczałkowice-Zdrój z woj. śląskiego, której mieszkańcy złożyli w ubiegłym roku 143 wnioski do programu. Kolejne były Górno (Świętokrzyskie) z 288 wnioskami, Stare Pole (Pomorskie) z 56 wnioskami, Obrowo (Kujawsko-Pomorskie) z 395 wnioskami i Masłów (Świętokrzyskie) z 244 wnioskami.
W pierwszej 30 z woj. śląskiego w rankingu pojawiły się także Opatów (pow. kłobucki), Toszek, Radlin, Kornowac, Krzepice i Blachownia.


Ilościowo najwięcej wniosków na wymianę kotłów (w pierwszej setce rankingu za 2022 r.), po 395, złożono w podtoruńskim Obrowie i w Jastrzębiu-Zdroju.

- To cieszy, że to nasze zestawienie w zasadzie zdominowały mniejsze gminy. Stereotypowo uznaje się, że problem smogu, problem zanieczyszczeń powietrza, to problem raczej dużych i wielkich aglomeracji miejskich. Z naszych analiz wynika, że jednak mniejsze miejscowości mają z tym największy problem. Przez wiele lat nie było tej świadomości w mniejszych miejscowościach, teraz na szczęście to się zmieniło - mówił koordynator PAS w woj. śląskim.

"Zielony Czek" dla Goczałkowic

Sekretarz gminy Goczałkowice Maria Ożarowska uznała, że ranking pokazuje zarówno aktywność mieszkańców, jak i zaangażowanie lokalnego samorządu w działania na rzecz ochrony środowiska. Podkreśliła, że nie jest to kwestia ostatnich dwóch czy trzech lat, bo jako gmina uzdrowiskowa jest ona zobowiązana do wykonywania wielu działań, mających zapewnić spełnienie zaostrzonych wymogów w zakresie jakości powietrza i innych elementów środowiska.

Prezes katowickiego WFOŚiGW Tomasz Bednarek podkreślił, że ta instytucja na co dzień widzi aktywność Goczałkowic w programie "Czyste Powietrze" i innych szeroko pojętych działaniach - stąd wyróżniła ją ostatnio swoją nagrodą - "Zielonym Czekiem" - w kategorii "Gmina przyjazna dla czystego powietrza".

Pracująca w goczałkowickim gminnym punkcie Czystego Powietrza Monika Hassa powiedziała, że w całej gminie jest jeszcze do wymiany 400 kotłów poniżej 5. klasy emisyjności. W woj. śląskim od 1 stycznia 2022 uchwała antysmogowa zakazuje użytkowania kotłów wyprodukowanych przed 1 września 2007 r.

530 tys. wniosków na 10 mld zł

Program "Czyste Powietrze", którego wartość szacuje się na ponad 100 mld zł, ma na celu wymianę nieefektywnych urządzeń grzewczych oraz przeprowadzenie termomodernizacji w trzech milionach budynków jednorodzinnych w kraju. Program m.in. wspiera wdrażanie uchwał antysmogowych, które zakazują użytkowania pozaklasowych urządzeń grzewczych.

Nabór wniosków w programie Czyste Powietrze został uruchomiony we wrześniu 2018 r. Jak informowano pod koniec 2022 r., do tego czasu złożono w nim ponad 530 tys. wniosków na blisko 10 mld zł dotacji, a zawarto umowy na ponad 8,3 mld zł.

Od tego roku funkcjonuje nowa odsłona programu, w której podwyższono progi dochodowe, jak i dofinansowania do wymiany pieca grzewczego i termomodernizacji. Maksymalna dotacja może wynieść 136 tys. zł.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS